V reakcii na sankcie na ropu, ktoré boli dohodnuté v rámci šiesteho sankčného balíka EÚ proti Rusku, generálny tajomník EOK Luca Visentini uviedol: „Ropa je jedným z hlavných zdrojov financovania ruskej vojnovej mašinérie a už dávno mala byť zapracovaná do sankcií. Výnimka pre ropu prepravovanú cez ropovod, hoci je dočasná, je poľutovaniahodná, vzhľadom na to, aká je situácia na Ukrajine vážna. Sankcie musia sprevádzať opatrenia na zmiernenie dopadu energetickej krízy na pracovníkov a podniky, napríklad vo forme zastropovania cien a refinancovania mechanizmu dočasnej ochrany SURE, ktorý tak úspešne pomohol Európe počas pandémie. Takto by sa zabezpečila podpora sankcií zo strany verejnosti, ktoré budú dostatočne silné na to, aby sa na Ukrajinu vrátil mier.“

Európska rada podporila zákaz dodávok ruskej ropy po mori, a to po tom, čo prístavní pracovníci a ich odbory v celej Európe bojovali za právo nevykladať ruský náklad vrátane ropy a v niektorých prípadoch to jednostranne odmietli. Akcie sa uskutočnili v Spojenom kráľovstve, Dánsku, Holandsku a Švédsku.

Zástupca generálneho tajomníka EOK, Claes-Mikael Stahl, na margo najnovších sankcií uviedol: „Pracovníci v dokoch v celej Európe už niekoľko mesiacov odvážne odmietajú vykladať ruskú ropu napriek tomu, že im hrozí strata zamestnania alebo žaloba. Pracovníci sa nikdy nemali dostať do takejto pozície, no ich solidárna akcia prinútila politikov, aby konečne začali Putina zasahovať tam, kde to zabolí.“

Zdroj: EOK / ZEK / EK

Ilustračná fotografia: Copyright: European Union

Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.

www.etuc.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *