Podľa výskumu, uskutočneného pre Európsku odborovú konfederáciu (EOK), ak by mzdy za posledné dva roky držali krok s rastom produktivity, zamestnanci by mohli pokryť všetky svoje náklady na Vianoce a ešte by im trocha zostalo do nového roka.

Európski pracovníci by od roku 2019 spoločne dostali o 116 miliárd eur viac, ak by sa zvýšenie produktivity premietlo do primerane vyšších miezd, tak, ako by to malo byť.

To je v priemere o 649,30 eur navyše pre každého pracovníka, čo je viac ako priemerná suma, ktorú Európania minú na darčeky, jedlo, spoločenské akcie a cestovanie počas Vianoc (419,48 eur).

Rast miezd však v poslednom desaťročí v Európe výrazne zaostáva za rastom produktivity a podľa najnovších údajov tento trend pokračuje. Nielenže pracujúci nedostávajú spravodlivý podiel z bohatstva, ktoré pomáhajú vytvárať, ale Vianoce sa predražujú aj preto, že rast miezd nedrží krok s infláciou.

Priemerné náklady na Vianoce

Nemecko500,24
Taliansko555,03
Španielsko562,83
Portugalsko388,16
Holandsko351,30
Poľsko381,45
Priemer EÚ419,48

Tieto zistenia prichádzajú pred záverečnými rokovaniami o návrhu smernice EÚ o minimálnych mzdách a kolektívnom vyjednávaní po tom, ako Európsky parlament podporil rázne kroky na riešenie rastúcej mzdovej nerovnosti.

EOK vyzýva francúzske predsedníctvo, aby zohľadnilo pozmeňujúce a doplňujúce návrhy Európskeho parlamentu, aby viac pracovníkov mohlo kolektívne vyjednávať o mzdách, čo je osvedčený spôsob, ako zabezpečiť, aby pracovníci dostali svoj podiel na zvýšení produktivity.

Zástupkyňa generálneho tajomníka EOK, Esther Lynch, uviedla:

„Milióny pracujúcich si môžu sotva dovoliť kúrenie, nieto ešte kupovať darčeky pre deti, aj keď by si to veľmi priali. Smernica EÚ o mzdách je šancou zabezpečiť, aby pracujúci ľudia v novom roku konečne dostali svoj spravodlivý podiel. Ak škriatkovia v „Santovej dielni“ vyrábajú hračky efektívnejšie ako rok predtým, potom je správne, aby dostali svoj spravodlivý podiel z vianočnej radosti, ktorú pomohli vytvoriť.

„To isté platí aj pre pracovníkov. Základná spravodlivosť a ekonomická teória vyžadujú, aby mzdy rástli v súlade s produktivitou. Toto zlaté pravidlo však šéfovia-držgroši  – v celej Európe porušujú a zamestnanci na to doplácajú na Vianoce, keď sú o 600 eur chudobnejší, zatiaľ čo ceny rastú.

„Aby budúci rast produktivity viedol k silnému rastu miezd a všeobecne zdieľanej prosperite, potrebujeme, aby smernica garantovala opatrenia, ktoré podporia kolektívne vyjednávanie. Navyše je potrebné dohnať veľa z minulosti v oblasti produktivity práce.“

Ilustračná fotografia: Any Lane od Pexels

Zdroj: EOK

Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.

www.etuc.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *