O tom, ako prebiehala Akadémia mladých odborárov (AMO) v Liptovskej osade v septembri 2020 a aké pocity zanechala, sme sa zhovárali s predsedom Rady mladých Konfederácie odborových zväzov SR Františkom Gajdošom.

Akadémia mladých odborárov zakaždým prinesie niečo nové. Čo hodnotíš ako najväčší prínos tej poslednej?

Áno, je to tak, všetky naše doterajšie akadémie boli vždy nejako tematicky nastavené. Témy si takmer vždy vyberali samotní účastníci a úlohou nás organizátorov bolo nastaviť taký program akadémie, aby v ňom zvolená téma bola čo najpresnejšie obsiahnutá.

Inak to nebolo ani naposledy. Úprimne však, keď sme začali s organizáciou tohto podujatia, ani som netušil, nakoľko bude zvolená téma aktuálna. Na začiatku sme pracovali iba s avizovanými a hypotetickými opatreniami a zmenami v nastavení pracovnoprávnej legislatívy novou vládou a jej prípadnými dosahmi na zamestnancov a prácu odborárov. Avšak aktuálne ich už máme „na stole“ v plnej kráse, a preto sme sa z hypotetickej roviny veľmi rýchlo dostali do reality.

S mladými kolegami z mnohých výrobných aj nevýrobných odborových zväzov sme si tak vedeli rozobrať jednotlivé konkrétne opatrenia vlády a vďaka tejto debate aj uvedomiť si ich následky a dosahy na tých najslabších.

Najväčším prínosom týchto stretnutí je vzdelávanie a osveta medzi mladými odborármi. Je dôležité, aby sme spoločne – výrobní aj nevýrobní odborári – diskutovali a hľadali prieniky v problematike, s ktorou sa pasujeme.

Čo by si uvítal v ďalších akadémiách?

Moje očakávania spočívajú hlavne v tom, aby účastníci odchádzali domov spokojní a radi sa vracali na každú ďalšiu akadémiu. Som nesmierne rád, že zatiaľ sa to darí – vždy máme aspoň zopár nových účastníkov a o každú ďalšiu akadémiu je stále väčší záujem. To ma napĺňa veľkým optimizmom, že naša práca má zmysel a že spoločne tvoríme stále istejšiu budúcnosť odborov na Slovensku. Akadémie mladých odborárov majú za úlohu, okrem iného, aj rozvíjať potenciál mladých funkcionárov a dopĺňať ich vedomosti – to je nesmierne dôležité.

Ako a o čom informuješ svojich členov v súvislosti s AMO?

Takmer vždy informujem o svojej účasti na AMO, ako aj o téme, ktorej sa ideme venovať. Aj napriek tomu, že sme kapacitne obmedzení, snažím sa hľadať potenciál aj medzi mladými členmi našej organizácie, a keď je na to priestor, vziať ich aj so sebou. Tak to bolo aj na predposlednej akadémii v minulom roku, kde sa spolu so mnou zúčastnila aj kolegyňa, vtedy radová členka, ktorú naša práca naozaj oslovila. Dôkazom toho je hlavne to, že dnes už je funkcionárkou nášho výboru. Som si viac než istý, že k tomu prispela aj jej účasť na AMO.

Jedna myšlienka na článok “F. Gajdoš: „O akadémiu je stále väčší záujem.“”
  1. […] V sobotu ráno diskutujúci predseda OZ Jaguar Land Rover František Gajdoš a predseda OZ HELLA Michal Nirka hovorili o situácii vo svojich podnikoch počas najväčších obmedzení výroby pre COVID-19. Zároveň porovnali túto situáciu so súčasným stavom, keď sa výroba už rozbehla. V diskusii s ostatnými účastníkmi si vymenili skúsenosti aj s odborármi z nevýrobných zväzov. „Je dôležité, aby sme spoločne – výrobní aj nevýrobní odborári – diskutovali a hľadali prieniky v problematike, s ktorou sa pasujeme,“ vyjadril sa František Gajdoš. Viac sa dočítate v rozhovore s ním. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *