Dobrá daňová reforma je taká, ktorá pomôže nízkopríjmovým skupinám. Ministerstvo financií navrhuje v ďalšom období znížiť daňovo-odvodové bremeno práce o 3 percentuálne body na 38,9%. Slovensko totiž patrí medzi krajiny s najvyšším zaťažením v EÚ. Samo o sebe chvályhodný návrh, ktorému KOZ SR fandí. Minister však zároveň avizuje zvýšenie napríklad dani z nehnuteľnosti.

V prípade nízkopríjmových domácností je dôležité, aby nedošlo len k prelievaniu úspory z ľavého vrecka do pravého. KOZ SR preto podporuje zníženie daňového a odvodového zaťaženia práce s tým, že v rovnakom čase by nízkopríjmové domácnosti mali dostať úľavu aj z dane z nehnuteľnosti.    

Prioritou KOZ SR je zaviesť pestrejší daňový mix, v ktorom bude práca zdaňovaná menej a kapitál a majetok viac a progresívne. Bude nevyhnutné zaviesť napríklad aj nové dane, ako je digitálna daň pre korporácie, daň z CO2 či plastov, či daň z vonkajšej reklamy. Dôležité bude aj to, aby nám do lode nezatekalo, teda zlepšiť výber daní a bojovať proti daňovým únikom.

Obsah vznikol v spolupráci s KOZ SR.

Od KOZSR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *