Ohrozenie desiatok tisíc pracovných miest v európskom priemysle, vrátane viac ako 3000 pracovných pozícií v Audi a jeho subdodávateľských spoločnostiach, poukazuje na naliehavú potrebu, aby Európska únia prijala priemyselnú dohodu na ochranu a tvorbu kvalitných pracovných miest.

Odborové zväzy dnes pochodujú v Bruseli, aby vyjadrili svoju požiadavku na politické opatrenia v reakcii na hrozbu spoločnosti Audi, ktorá plánuje znížiť počet pracovných miest vo svojej továrni v Bruseli. Tento krok by mal negatívny dopad na tisíce zamestnancov. Demonštráciu organizujú belgické odbory z výrobného sektora v spolupráci s európskou federáciou industriAll Europe. Záver akcie bude v Place Luxembourg, v samom srdci štvrte, kde sídlia európske inštitúcie.

Takmer milión pracovných miest ohrozených

Naliehavosť koordinovaného zásahu EÚ je zrejmá. Problémy v automobilovom priemysle sú len súčasťou širšieho trendu, v ktorom Európa medzi rokmi 2019 a 2023 stratila 850 000 pracovných miest v priemysle. Reštrukturalizácia vo veľkom rozsahu bola oznámená aj v oceliarskom sektore, pričom dotknuté sú spoločnosti ako Liberty Steel a ThyssenKrupp v Duisburgu, kde sa súbežne konajú protesty.

Spoločnosť Stellantis ohlásila reštrukturalizáciu v Taliansku a Francúzsku, zatiaľ čo Volkswagen zrušil takmer tridsať rokov starú kolektívnu zmluvu s IG Metall, ktorá chránila pracovné miesta. EOK vyzýva predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen, aby zriadila mimoriadnu pracovnú skupinu zloženú z odborov a zamestnávateľov, ktorá by riešila túto krízu prostredníctvom silnej priemyselnej dohody založenej na investíciách, nie úsporných opatreniach.

Generálna tajomníčka EOK Esther Lynch, pred dnešnou demonštráciou povedala: „Bezprostredné ohrozenie tisícov pracovných miest v tesnej blízkosti európskych inštitúcií by malo politikom EÚ pripomenúť, že nerobia dosť pre podporu nášho priemyslu. Chceme vidieť zvýšené investície do našich odvetví s podmienkami, ktoré zabezpečia, že firmy budú konať zodpovedne a vytvárať kvalitné pracovné miesta, namiesto ich ničenia.“

Judith Kirton-Darling, generálna tajomníčka industriAll Europe, dodala: „Automobilový priemysel nebude mať v Európe budúcnosť, ak bude založený na zvyšovaní sociálnych nerovností a na maximalizácii korporátneho zisku. Potrebujeme investície, ktoré budú podmienené kvalitou pracovných miest, vzdelávaním pracovnej sily a sociálnym dialógom.“

Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) sa pripojila k tejto iniciatíve, ktorá má za cieľ zlepšiť ochranu pracovných miest v priemyselnom sektore.

KOZ SR verí, že priemyselné odvetvia v EÚ musia byť chránené efektívnou priemyselnou politikou, ktorá zahŕňa investície do inovácií a rešpektovanie práv zamestnancov. Pre zachovanie konkurencieschopnosti a stability európskeho priemyslu je nevyhnutné konať teraz a zabezpečiť, že pracovníci nebudú obeťami reštrukturalizácie, ale budú súčasťou riešení, ktoré prinesú novú priemyselnú budúcnosť Európy.

 

Zdroj: EOK

Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.

 

Foto: EOK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *