Pri predstavení nového kolégia komisárov vidíme, že post komisára pre sociálne práva a zamestnanosť bol zrušený. Namiesto toho ho nahradil komisár pre „ľudí, zručnosti a pripravenosť“. Použitie slova „ľudia“ vyvoláva mnoho otázok. Napokon, ľudia by mali byť témou takmer každého iného portfólia. Alebo by sme mohli poukázať na žargónový charakter slova „pripravenosť“, ktoré sa objavuje aj v ďalšom portfóliu.

Tu však ide o to, čo chýba, a čo zostalo v úzadí. Sociálna politika a zamestnanosť ustúpili do pozadia, všetko v mene konkurencieschopnosti. 

Od 70. rokov minulého storočia existovalo portfólio pre zamestnanosť a sociálnu politiku, ktoré bolo v roku 2019 premenované na zamestnanosť a sociálne práva. Kľúčové politiky, ako je Európsky pilier sociálnych práv a jeho ďalekosiahle iniciatívy, spadali pod túto oblasť. Kvalitné pracovné miesta, rovnosť, sociálny dialóg a pracovné a životné podmienky zostávajú základnými otázkami pre samotné prežitie našich demokracií.

Namiesto zamestnanosti však teraz máme zručnosti. Myšlienka, že väčšina našich súčasných problémov pochádza z diery v zručnostiach, je v niektorých kruhoch akceptovaná. Firmy sa snažia nájsť kvalifikovanú pracovnú silu, ktorú potrebujú. A nie je to prekvapenie. Vstupné pracovné miesta si vyžadujú niekoľko rokov pracovných skúseností a nie je nezvyčajné vidieť požiadavky na certifikáty, niekoľko jazykov a dlhý zoznam certifikácií na zručnosti, ktoré by sa mohli naučiť počas niekoľkých mesiacov praxe. Okrem toho často mzdy sotva pokrývajú životné náklady. A to hovoríme o kvalifikovaných pozíciách, ktoré sú na tom už lepšie.

Je mimoriadne znepokojujúce, ako často Európska komisia používa tento zmätok žargónu spolu s jasne orientovaným naratívom o konkurencieschopnosti. Zdá sa, že to naznačuje, že zabezpečenie blahobytu, kvalitných pracovných miest a slušných miezd je už splnenou úlohou a teraz je jedinou zostávajúcou otázkou uzavretie diery v zručnostiach. Táto diera sa však zdá byť prítomná najmä v novom kolégiu komisárov, ktoré nedokáže pochopiť súčasnú situáciu, posúdiť ju v kontexte a ponúknuť realistické riešenia. Dúfajme, že za počiatočnými portfóliami a pod povrchom, keď sa lepšie pozrieme, nájdeme nejaké pevné návrhy na posilnenie sociálnych a pracovných práv, demokracie a boja proti klimatickým zmenám.

Zdroj: Workers Group EESC

Foto: EK 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *