Zástupca generálneho tajomníka Konfederácie progresívnych odborov Turecka (DISK) Fahrettin Engin Erdoğan bol medzi odborovými lídrami a členmi, ktorí boli zadržaní na proteste v Istanbule.

Protest zorganizovala DISK a Konfederácia odborových zväzov verejných zamestnancov (KESK) v súvislosti so správami o korupcii, ktorá brzdí úsilie o pomoc obetiam nedávneho zemetrasenia v krajine.

Členovia oboch odborových zväzov boli medzi viac ako 100 zadržanými osobami.

Generálna tajomníčka EOK Esther Lynchová v reakcii na tento vývoj uviedla:

„Násilné potlačenie pokojnej odborárskej demonštrácie v Turecku je úplne neprijateľné. Naše partnerské organizácie v Turecku zohrávajú od zemetrasenia zásadnú úlohu v úsilí o pomoc a je úplne správne, že vyjadrujú oprávnené obavy zo zneužitia zdrojov, ktoré by mali ísť priamo tým, ktorí ich najviac potrebujú. Potlačenie tohto pokojného protestu ukazuje, prečo bolo nesprávne, že vláda vyhlásila výnimočný stav, a nie oblasť po prírodnej katastrofe.“

„Obmedzovanie základných práv nemá miesto v úsilí o záchranu životov a obnovu komunít. Prostriedky, ktoré sa na to vynakladajú, by mali ísť na pomoc. Tak ako turecké odbory pomohli zachrániť životy a podporiť obete zemetrasenia, majú zohrávať dôležitú úlohu v spravodlivom procese obnovy. Naliehavo žiadame tureckú vládu, aby sa v rámci procesu obnovy zapojila do sociálneho dialógu s odbormi, a vyzývame vysokú predstaviteľku Európskej únie pre zahraničné veci, aby tureckým orgánom jasne povedala, že základné práva sa musia dodržiavať za každých okolností.“

Zdroj: EOK

Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.

www.etuc.org

Foto: Reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *