Zamestnanci rozhodli a v parlamentných voľbách si zvolili svojich zástupcov na nasledujúce štyri roky. V rámci našej predvolebnej diskusie sme z úst politikov počuli niekoľko názorov, riešení a opatrení, ktoré chcú v zamestnaneckom prostredí presadiť. KOZ SR aj preto očakáva vzájomnú spoluprácu, ale aj samotné naplnenie sľubov, ktoré na pôde odborov odzneli.

Je veľa problémov, aj oblastí, ktoré bude musieť budúca vláda riešiť. To sa bezprostredne týka aj zamestnaneckého prostriedia, pracovných podmienok, Zákonníka práce a najmä zvyšovania platov. Niektoré opatrenia a zmeny bude KOZ SR požadovať od novej vlády čo najskôr.

Prezidentka KOZ SR v diskusii televízie JOJ 24 – Štúdio 24 zdôraznila, že „náš tlak a vplyv bude už pri tvorbe Programového vyhlásenia vlády (PVV), pretože našou ambíciou je aj pretaviť naše záujmy.“ Zástupca jednej z politických strán totiž na predvolebnej debate KOZ SR verejne vyhlásil, že odbory budú súčasťou pripomienkovania PVV.

Odbory budú požadovať aj opätovné vrátenie niektorých opatrení, ktoré sa počas troch rokov zrušili alebo zmenili, ako napríklad automat na výpočet minimálnej mzdy.

Na stole je aj zvyšovanie platov najmä vo verejnej a štátnej službe, keďže KOZ SR je v tomto prípade sociálnym partnerom a vyjednáva s vládou ako zamestnávateľom. Platy zamestnancov, ktorí pracujú pre štát, sú dlhodobo podhodnotené. Zmeniť musíme aj samotný systém odmeňovania v tejto oblasti, ktorý tiež spôsobuje vyššie spomenuté problémy.

Samozrejme, dôležitá a zásadná bude aj revízia verejných financií. Podstatná bude pre nás spolupráca s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvom financií, ale aj ďalšími rezortmi, pretože ako zástupcovia 25 odborových zväzov, máme zamestnancov v takmer všetkých sektoroch ekonomiky a hospodárstva.

Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová v diskusii televízie JOJ 24 tiež podotkla, že „odbory chcú byť voči politickým stranám, resp. novej vláde relevantným partnerom.“

Celú diskusiu JOJ 24 – Štúdio 24, v ktorej bola hosťkou Monika Uhlerová nájdete tu: https://joj24.noviny.sk/studio-joj-24/841872-studio-24-vysledky-ocami-odborarov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *