Rokovania o výške minimálnej mzdy pre rok 2024 už začali, no na výsledok si verejnosť musí ešte chvíľu počkať. So zástupcami zamestnávateľských zväzov a združení sme sa minulý rok historicky prvýkrát dohodli, a to na sume 700 eur. Chceli by sme, aby sa z dohody stala „tradícia“. Vždy budeme za vyššiu mzdu, ako stanovuje zákon, a to 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Našou dlhodobou snahou je dosiahnuť výšku minimálnej mzdy aspoň vo výške 60% priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Uvedomujeme si, že minimálna mzda v súčasnej sociálno-ekonomickej situácii mnohým zamestnancom nepostačuje. Dôsledky pandémie a vojny na Ukrajine extrémne akcelerovali v raste cien v celej Európe.

Viaceré štatistiky predpokladajú, že ceny v nasledujúcom roku budú rásť pomalšie a reálne mzdy by tiež mali pomaly rásť. Vyhliadky vyzerajú pozitívne, no tiež nás na Slovensku čakajú predčasné voľby.

Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová upozorňuje, „že dohoda by mala prísť obzvlášť preto, že sa nachádzame v predvolebnom období“. Z minimálnej mzdy by sa totiž mohla rýchlo stať „vďačná“ politická téma.“

V neposlednom rade treba spomenúť aj sociálny aspekt minimálnej mzdy a nie len ten nákladový z pohľadu zamestnávateľa. Zvyšovanie minimálnej mzdy pomáha znižovať príjmovú nerovnosť zamestnancov, znižuje mieru rizika chudoby, materiálnej deprivácie až sociálneho vylúčenia zamestnanca, ktorý ju poberá.

Dovolíme si tvrdiť, že spoločnosť je už beztak po uplynulých obdobiach polarizovaná, preto nám záleží na tom, aby sa sociálna a ekonomická nerovnosť ešte viac neprehlbovala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *