Európska komisia dnes zverejnila svoj pracovný program na rok 2025, pričom hlavným cieľom je zlepšiť konkurencieschopnosť, posilniť bezpečnosť a zvýšiť ekonomickú odolnosť EÚ. Napriek ambicióznym plánom však program neobsahuje nové legislatívne návrhy na ochranu práv pracovníkov a ich pracovných podmienok, čím vyvoláva obavy odborových zväzov.

Komisia sa vo svojom programe zameriava na tzv. zjednodušenie legislatívy, pričom plánuje predstaviť osem legislatívnych návrhov s cieľom odbúrať administratívne prekážky. Prvýkrát od roku 2019 však v programe chýbajú nové sociálne opatrenia, čo vyvoláva otázky o záväzku Komisie chrániť zamestnancov v období výrazných ekonomických a technologických zmien.

Hoci pracovný program obsahuje záväzok na podporu kvalitných pracovných miest s dôstojnými pracovnými podmienkami, vysokými štandardmi bezpečnosti a zdravia pri práci a podporou kolektívneho vyjednávania, tieto opatrenia sú zatiaľ iba nelegislatívne.

EOK vyzýva na prijatie smernice o spravodlivej transformácii, ktorá by prostredníctvom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania zabezpečila ochranu pracovných miest a spravodlivé podmienky pre zamestnancov. Generálna tajomníčka EOK Esther Lynch k tomu uviedla: „Odbory plne podporujú potrebu zvýšiť konkurencieschopnosť európskych firiem a ekonomiky, aby sa vytvorilo viac kvalitných pracovných miest, lepšie pracovné podmienky a vyššie mzdy. Európsky sociálny model, vysoká úroveň kolektívneho vyjednávania a prísne normy prispievajú ku konkurenčnej výhode Európy. Bolo by chybou tento model oslabiť.“

Podľa Lynchovej sa Komisia vo svojom programe spolieha na „zjednodušovanie“ legislatívy ako riešenie konkurencieschopnosti, čo však samo o sebe nestačí na riešenie skutočných problémov firiem a pracovníkov. Chýbajú najmä opatrenia na ochranu pracovných miest, zlepšenie pracovných podmienok či zvýšenie miezd.

EOK zároveň upozorňuje na absenciu legislatívnych opatrení na riešenie výziev digitalizácie a dekarbonizácie trhu práce. Program síce zahŕňa iniciatívy na rozvoj zručností, no podľa odborov je nevyhnutné, aby pracovníci mali garantované právo na platené školenia počas pracovného času, čo by mala zabezpečiť smernica o spravodlivej transformácii.

„V čase, keď bolo oznámených 100 000 hromadných prepúšťaní v európskom priemysle a mnohí pracujúci stále zápasia s rastúcimi životnými nákladmi, je nepochopiteľné, že Komisia nepredstavila legislatívne opatrenia na ochranu ich pracovných miest a zlepšenie ich podmienok,“ dodala Lynchová.

Aj keď pracovný program Komisie obsahuje dôležité iniciatívy v oblasti ekonomiky, energetiky a bezpečnosti, na ochranu práv zamestnancov sa v ňom zabudlo. Odbory preto vyzývajú na doplnenie potrebných legislatívnych opatrení, ktoré zabezpečia spravodlivú transformáciu a ochranu európskych pracovníkov v meniacom sa hospodárskom prostredí.

Zdroj: EOK, EK

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *