Nezamestnanosť v Česku rastie, aktuálne je na úrovni 4,3 % čo znamená, že bez práce je okolo 320-tisíc ľudí. Voľných pracovných miest je 83-tisíc. Prístup k nezamestnaným v Česku a na Slovensku je odlišný. Ak ste pracovali, platili poistenie, môžete nezamestnanecké dávky čerpať obrazne povedané, aj na druhom konci sveta.

Na jedno voľné pracovné miesto u našich susedov pripadá v priemere 3,8 uchádzača o zamestnanie. Najviac nezamestnaných je v Ústeckom kraji (6,4 %), najmenej v Prahe (2,8 %).

Podiel ľudí, ktorí sú evidovaní na českých úradoch práce viac ako rok medziročne vzrástol, viac ako 12 mesiacov si hľadá prácu takmer stotisíc Čechov. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil Úrad práce ČR. Za januárovým rastom nezamestnanosti je podľa analytikov ochladzovanie trhu práce.

A na to sa Česko postupne začína pripravovať. Nezamestnanosť v tomto roku zrejme prekročí 5 %. Nový rok u našich susedov už začal s prepúšťaním. Úrady práce mali avizované hromadné prepúšťanie, týka sa zhruba štyroch tisícok zamestnancov, ďalšie návaly môžu očakávať z automobilového sektora.

„Okrem sezónneho faktora sa tento rok do čísiel premieta aj oznámené prepúšťanie naprieč sektormi. Miera nezamestnanosti s ohľadom na našu a nemeckú ekonomickú situáciu pravdepodobne porastie aj v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Randstad Česká republika Martin Jánský pre ČTK.

Šetriť prepúšťaním bude napríklad Česká pošta, potravinárska firma Dr. Oetker, chemička Spolana, automobilka Hyundai či výrobca autosedadiel Adient.

 

Kontakt s úradníkmi sa zmení

Na výraznejšiu vlnu prepúšťania sa české úrady práce už pripravujú. Krajina mení spôsob práce a komunikácie úradníkov s nezamestnanými. Pravidelné hlásenia sa osobne na úrade práce budú pre mnohých minulosťou.

Veľa úkonov si ľudia môžu vybaviť online cez portál Jenda. Úrady budú nezamestnaných kategorizovať podľa toho, ako náročné pre nich bude zohnať si novú prácu. Ľudia s praxou či vysokoškolským titulom sa na rad dostanú po dlhšej dobe.

„Ak ste si riadne platili sociálne poistenie, a teda máte nárok na dávky v nezamestnanosti, môžete čas medzi zamestnaniami využiť na oddych, starostlivosť o rodinu a zdravie. To je úplne legitímne. Úrad práce by počas tohto obdobia nemal bezdôvodne zaťažovať uchádzačov administratívnymi postupmi,“ vysvetlil generálny riaditeľ českého úradu práce Daniel Krištof pre portál Penize.cz.

S ľuďmi v bezrizikovej skupine úradníci budú pracovať až po piatich mesiacoch v prípade, že si dovtedy prácu nenájdu sami. Zmeny by mali uviesť do praxe od polovice roka.

Intenzívnejšie budú úrady práce spolupracovať a komunikovať s ľuďmi z rizikovejších skupín. Napríklad s tými, ktorí už s hľadaním práce mali problémy v minulosti, hľadajú prácu v kraji, kde o ňu klesá záujem, majú nižšie vzdelanie, malú prax alebo vyšší vek.

Túto sociálnu dávku môže nezamestnaný v Česku čerpať po dobu 5 až 11 mesiacov, dĺžka závisí od veku uchádzača.

 

Zdroj: Úrad práce ČR, ČTK, Penize.cz

Ilustračná fotografia: Pexels

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *