Blížiace sa výročie Nežnej revolúcie z novembra 1989 si pripomína aj Konfederácia odborových zväzov SR. V roku 1989 počas Nežnej revolúcie zohrali kľúčovú rolu najmä zamestnanci, ktorí sa spolu s odborovými organizáciami významne podieľali na príprave generálneho štrajku a zaslúžili sa tak aj o rozbitie prorežimných odborových štruktúr a vznik demokratických nových odborov. Protestné zhromaždenia po celom Slovensku v najrôznejších podnikoch organizovali a aj sa ich zúčastňovali práve odborári.

Tohtoročné výročie Novembrových udalostí si opäť ako minulý rok pripomíname v atmosfére pandémie koronavírusu COVID-19, ktorá už druhým rokom výrazne zasahuje do našich životov. Narastajúca krivka tretej vlny nás opäť dostáva pred nutnou potrebou chrániť svoje zdravie a narastajúca ekonomická nestabilita a rast cien energií zase so sebou prinášajú prehĺbenie zlej ekonomickej a sociálnej situácie obyvateľstva. Žiaľ, dopady pandémie a záchrana ekonomiky opäť skončili na pleciach zamestnancov.

Nežná revolúcia patrí k najdôležitejším udalostiam v histórii slovenského národa, z ktorých môžeme čerpať ponaučenie, aj inšpiráciu. Tento dátum si budeme navždy pripomínať, lebo nám priniesol zmenu spoločenského zriadenia a pre mnohých sa uvoľnilo veľa veci, ktoré boli v bývalom režime buď zakázané alebo utlmené. V tejto súvislosti prezident KOZ SR Marián Magdoško zdôraznil, že je sklamaný a zároveň smutný zo súčasnej sociálnej situácie obyvateľstva, keď si mnoho rodín musí brať úvery v prípade nepredvídaných výdavkov v domácnosti, či aby mohli ísť na dovolenku.

BOJUJEME ZA SOCIÁLNE PRÁVA

KOZ SR vyjadruje obavu pred blížiacim sa budúcoročným zdražovaním, ktoré nepochybne silno zasiahne slovenské domácnosti. Aj z tohto dôvodu KOZ SR tlačí na vládu v otázke valorizácie platov zamestnancov verejnej a štátnej správy, podporuje kolektívnych vyjednávačov v súkromnom sektore a takisto sa prihovára za sociálne opatrenia na zmiernenie rastu cien energií. Na podporu požiadaviek zamestnancov KOZ SR využila aj jeden z výdobytkov Nežnej revolúcie, a to právo na protest. Monika Uhlerová, viceprezidentka KOZ SR, zdôraznila význam úspešného protestného zhromaždenia, ktoré sa uskutočnilo 27.októbra 2021. Aj takýmito aktivitami KOZ SR napĺňa odkaz 17.novembra. Podľa Moniky Uhlerovej nesmieme zabúdať ani na potrebu ochrany a starostlivosti o hodnoty slobody, demokracie a rešpektovania práv, ktoré ani dnes nie sú samozrejmosťou. Svoje práva, obzvlášť tie sociálne, si musíme v tejto dobe starostlivo chrániť.

PODPORA PRE ŠTUDENTOV

Toho sú si nepochybne vedomí aj študenti vysokých škôl, ktorí symbolicky, po 32 rokoch, vyšli opäť do ulíc, aby bojovali za akademickú slobodu na vysokých školách. Tohtoročný 17. november je tak podľa Mariána Magdoška o to smutnejší, že sa musí znovu bojovať o základné požiadavky Nežnej revolúcie, za ktoré študenti v Bratislave bojovali už 16.novembra 1989.

KOZ SR sa preto jednoznačne podporuje protestné zhromaždenie študentov a žiada zachovanie súčasného stupňa akademických slobôd na vysokých školách. Ako dodala Monika Uhlerová: „Stratiť slobodu môžeme jednoducho, no získať späť už veľmi ťažko.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *