V Bruseli sa tento týždeň konala rozsiahla demonštrácia priemyselných pracovníkov, ktorí vyjadrili svoje obavy o budúcnosť pracovných miest v Európe. Tento protest poukázal na naliehavú potrebu prijatia smernice o spravodlivej transformácii (Just Transition Directive), ktorú podporuje Európska odborová konfederácia (EOK) a IndustriAll Europe.

Na demonštrácii sa zúčastnili tisíce pracovníkov z rôznych kútov Európy, vrátane viac ako 150 slovenských odborárov. Organizátori poukázali na krízu v európskom priemysle, ktorá za posledné mesiace pripravila o prácu už viac ako 100 000 ľudí v spoločnostiach ako Audi, Volkswagen, Thyssenkrupp, ArcelorMittal či Northvolt.

Príhovor M. Benedekovej počas protestu.

Smernica pre spravodlivú transformáciu

Podľa EOK je kľúčové, aby sa v nadchádzajúcej dohode o čistom priemysle, ktorú Európska komisia predstaví koncom februára, zohľadnili aj sociálne aspekty. Smernica o spravodlivej transformácii by mala zabezpečiť, že žiaden pracovník a žiadna komunita neostane na okraji vývoja. Okrem toho by mala garantovať pracovníkom právo na preškolenie počas pracovných hodín a podporiť kolektívne vyjednávanie.

Esther Lynch, generálna tajomníčka EOK, na konferencii v Bruseli zdôraznila: „Kríza v európskom priemysle si už vyžiadala viac ako 100 000 stratených pracovných miest a situácia sa môže rýchlo zhoršiť, ak EÚ nezasiahne. Priemyselní pracovníci boli uistení, že zelená a digitálna transformácia im prinesie kvalitné pracovné miesta, no realita je iná. Čelia neistote, vylúčeniu z rozhodovacieho procesu a sú nútení prijímať menej kvalitné práce.“

Slovenské odbory v Bruseli

Podľa predsedníčky OZ KOVO Moniky Benedekovej sa slovenskí odborári aktívne zapojili do rokovaní s predstaviteľmi Európskej komisie. Spolu s delegáciou európskych odborárov predložili požiadavky komisárom Stéphanovi Sejournému a Roxane Minzatuovej, ktorí potvrdili, že sociálny aspekt priemyselnej politiky zostáva pre Komisiu prioritou.

Benedeková zdôraznila, že je nevyhnutné, aby bol v priemyselnej politike EÚ zachovaný dôraz nielen na konkurencieschopnosť, ale aj na postavenie, práva a pracovné podmienky zamestnancov. Slovensko sa bude aktívne podieľať na sociálnom dialógu na najvyššej ej \u00frovni, čo zabezpečí, že každé opatrenie a legislatívny návrh bude prekonzultovaný s odborármi.

Požiadavky odborárov

IndustriAll Europe a EOK predstavili päť kľúčových požiadaviek na riešenie krízy v priemysle:

  • Ochrana pracovnej sily a priemyselnej kapacity.
  • Nové daňové pravidlá na financovanie sociálne zodpovedného ekologického prechodu.
  • Využívanie verejného obstárávania na podporu dopytu.
  • Fondy EÚ na preklenutie investičnej medzery.
  • Boj proti nespravodlivému obchodu a ochrana pracovných miest.

Odborári zdôrazňujú, že ak Európa neprijme jasnú priemyselnú stratégiu, riskuje pokračovanie deindustrializácie a oslabenie svojej pozície v globálnej ekonomike. Výzvy sú obrovské, no súčinnosť medzi odborovými organizáciami, priemyslom a európskymi inštitúciami môže pomôcť zabezpečiť udržateľnú a konkurencieschopnú Európu s kvalitnými pracovnými miestami pre všetkých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *