Po zrušení 1. septembra ako dňa pracovného pokoja prichádza ďalšia rana pre slovenských zamestnancov – vládna koalícia sa dohodla, že už aj 17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu, nebude spojený s voľným dňom. Podobný osud zrejme čaká aj ďalší štátny sviatok od roku 2026. Cieľ? Konsolidácia verejných financií. Cena? Zvýšený tlak na ľudí, ktorí už teraz pracujú viac, ako je v Európe bežné.

Slováci pracujú viac ako zvyšok Európy

Ekonomický model Slovenska je dlhodobo postavený na nízkych mzdách a vysokom počte odpracovaných hodín. Stále pretrváva mylná predstava, že čím viac hodín odpracujeme, tým sme produktívnejší. Štatistiky však ukazujú opak:

  • Priemerný Slovák odpracuje týždenne 39,6 hodiny, čo je výrazne viac než priemer EÚ (37,1 hodiny).
  • 11,2 % zamestnancov pracuje v noci – najviac v EÚ.
  • V sobotu pracuje 15,8 % ľudí, v nedeľu 12,2 %.
  • 23,3 % zamestnancov pracuje na zmeny, 27,2 % v neštandardnom čase.

Menej sviatkov = nižší príjem

Zamestnanci, ktorí museli pracovať počas sviatkov, mali nárok na mzdové zvýhodnenie. Po zrušení pracovného pokoja v týchto dňoch o túto kompenzáciu prídu. Budú tak pracovať za bežnú mzdu, čo v praxi znamená zníženie reálnych príjmov. Pribudne im práca, ale nie odmena.

Tlak na zamestnancov sa zvyšuje

Dlhodobé preťažovanie pracovníkov bez primeranej kompenzácie či odpočinku nie je udržateľné. Ohrozuje zdravie, psychickú pohodu a celkovú kvalitu života. Zrušenie dní pracovného pokoja zvyšuje tlak na zamestnancov a zároveň ignoruje hlbší problém: nízku produktivitu a mzdy, ktoré nútia ľudí pracovať dlhšie, aby uživili svoje rodiny.

Riešením nie sú hodiny navyše

Slovensko by sa malo inšpirovať krajinami, ktoré dokázali zvyšovať produktivitu a mzdy bez zvyšovania počtu odpracovaných hodín. Riešením je napríklad investícia do vzdelávania a školení, modernizácia pracovných postupov a, samozrejme, zlepšovanie pracovných podmienok. To všetko by prinieslo vyššiu efektivitu bez toho, aby si to ľudia museli odpracovať cez víkendy, sviatky a v noci.

Viac práce nie je odpoveď

Zvýšenie počtu pracovných dní na úkor sviatkov a odpočinku nerieši príčiny, iba zhoršuje dôsledky. Slovensko potrebuje víziu, ktorá neobetuje ľudí pre čísla v štátnom rozpočte. V opačnom prípade sa z krajiny stane miesto, kde sa síce veľa pracuje – ale za stále menej peňazí a ešte menej uznania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *