Drvivá väčšina konfederácií odborových zväzov, zastupujúcich 45 miliónov pracovníkov Európskej únie (EÚ), hlasovala za novú európsku legislatívu na podporu spravodlivých minimálnych miezd a kolektívneho vyjednávania.
Po otvorenej diskusii celkom 85 percent členov Európskej odborovej konfederácie (EOK) schválilo výzvu na vypracovanie európskej smernice.
Hlasovania sa zúčastnilo 87 národných konfederácií odborových zväzov z celej Európy a 10 európskych odvetvových konfederácií.
Teraz je vyvíjaný tlak na predsedníčku Európskej komisie, Ursulu von der Leyenovú, aby splnila svoj sľub, že do 100 dní predloží návrh na „zabezpečenie toho, aby mal každý pracovník v našej Únii spravodlivú minimálnu mzdu“.
EOK využije mandát na vyzvanie Komisie, aby predložila smernicu, ktorá zabezpečí:
- Členské štáty nemôžu stanoviť svoje zákonné minimálne mzdy pod hranicu “dôstojnosti” (hranica chudoby, rodinné životné náklady…)
- Koniec nekalým praktikám, ako sú zrážky zamestnávateľov zo zákonom stanovenej minimálnej mzdy
- Právo na kolektívne vyjednávanie je zaručené, podporované a chránené v každom členskom štáte
- Podpora odborových akcií pre činnosť EÚ je podmienená aj zárukou, že členské štáty, ktoré v súčasnosti určujú mzdy iba prostredníctvom kolektívneho vyjednávania, nikdy nebudú povinné zaviesť zákonný systém minimálnej mzdy.
Zástupkyňa generálneho tajomníka EOK Esther Lynch povedala:
„Európska komisia má veľkú podporu európskych odborových konfederácií pre smernicu. Očakávame záväzok k takejto smernici v prejave o stave Európskej únie od predsedníčky Európskej komisie na budúci týždeň. Akákoľvek smernica musí tiež pomáhať pracovníkom dosiahnuť skutočne spravodlivé mzdy.”