V Bratislave sa v stredu, 24. augusta konal pred Úradom vlády protest organizovaný iniciatívou  „Pomôžme Slovalcu a zachráňme výrobu hliníka v SR“. Spoluorganizátorom protestu bolo aj mesto Žiar nad Hronom.  

Firme SLOVALCO hrozí pre rekordný nárast cien energií odstávka, a tým aj prepustenie stoviek zamestnancov. S rovnakým problémom ako SLOVALCO zápasí aj oravská hutnícka spoločnosť OFZ, ktorá takisto ohlásila hromadné prepúšťanie zamestnancov. Cieľom protestu bolo upozorniť vládu na tento problém a prinútiť ju hľadať riešenia. Vláda, podľa predstaviteľov firiem, nepomáha ani v tých oblastiach, kde to umožňuje európska legislatíva. Protestujúci požadovali prijatie zákona na záchranu ťažkého priemyslu na Slovensku. Podľa návrhu zástupcov firiem, by sa mala prijať taká legislatíva, ktorá by dorovnala výšku kompenzácií z Environmentálneho fondu z ostatných krajín EÚ.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR podporuje boj za záchranu výroby vo firmách ako sú Slovalco či OFZ v Istebnom. Vláda musí vynaložiť všetko úsilie, aby pomohla týmto dôležitým firmám slovenského hutníckeho priemyslu. Z tohto dôvodu sa protestu pred Úradom vlády SR zúčastnil aj viceprezident KOZ SR, František Gajdoš. Ten vyzdvihol sociálny rozmer celej situácie, ktorý je pre odbory kľúčový. Firma Slovalco je podľa neho firmou s dlhoročnou tradíciou. Pracuje v nej viac ako 400 ľudí a na tieto pracovné miesta je naviazaných ďalších dva a pol tisíc zamestnancov, ktorí sú v subdodávateľských reťazcoch. Ceny energií, podľa Gajdoša, neuveriteľne rýchlo stúpajú a firmy nedokážu rentabilne vyrábať tak, aby tvorili zisky, respektíve nešli do straty. Bez podpory štátu a vlády mnoho firiem, nielen Slovalco, ale aj iné energeticky náročné spoločnosti,  neprežijú. „Vládni predstavitelia musia prestať riešiť žabomyšie vojny a musia sa začať venovať skutočným problémom, aby slovenské firmy nemuseli prepúšťať, nemuseli zatvárať svoje brány a aby nám nerástla nezamestnanosť. Nie je možné, aby v regióne Žiaru zanikli stovky pracovných miest. Je potrebné si uvedomiť, že títo ľudia si nebudú vedieť zo dňa na deň nájsť novú prácu, ktorá by im zabezpečila uživenie rodiny,“ vyhlásil viceprezident KOZ SR.

Protest aktívne podporili aj zamestnanci a odborári z nášho členského OZ KOVO, nielen zo žiarskeho Slovalca, ale aj z OFZ Istebné či U.S.Steel Košice. OFZ Istebné len nedávno – v dôsledku nárastu cien energií – ohlásilo hromadné prepúšťanie 150 ich ľudí a už avizuje ďalšie. Predseda Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO v OFZ  Istebné, Michal Uhorskai, opísal situáciu vo svojej firme ako veľmi zlú. Za riešenie považuje stabilizáciu cien elektrickej energie tak, ako to robia iné krajiny. Protest vníma ako jednu z posledných možností, ako zachrániť pracovné miesta a príjem nielen pre zamestnancov, ale aj pre ich rodinných príslušníkov.

Poverená predsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková vo svojom prejave vyhlásila, že v tomto boji sú odborári a zamestnávatelia, spoločne s predstaviteľmi samospráv, na jednej lodi. Pripomenula, že v tejto situácii nejde len o priemyselné kapacity a príjem pre mestá a obce. V dôsledku nečinnosti vlády a jej neochoty hľadať riešenia prídu, podľa Benedekovej, v čase nárastu všetkých životných nákladov, o prácu stovky a možno tisícky skúsených pracovníkov. „Odborom záleží na každom jednom zamestnancovi, na každej jednej domácnosti, ktorá sa v dôsledku zlyhania vlády dostane do špirály chudoby a ekonomických problémov,“ vyhlásila Benedeková a pripojila sa k výzve, aby vláda zanechala svoje spory a sadla si za rokovací stôl so zástupcami zamestnávateľov, miest a obcí a našla spoločné riešenie.

Súčasťou verejného zhromaždenia bolo aj odovzdanie petičných hárkov podpisovej akcie na podporu Slovalca a iných priemyselných podnikov. Zhromaždenie podporili aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD), Odborový zväz (OZ) KOVO, členovia nórskych odborov, Banskobystrický samosprávny kraj, mestá a obce regiónu Žiar nad Hronom, zástupcovia hlinikárne Slovalco a hutníckej spoločnosti OFZ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *