V Prahe v kongresovom centre Forum Karlín sa v pondelok 5. septembra 2022 zišlo viac ako 2000 odborárov z celej Českej republiky na manifestačnom mítingu zameranom proti chudobe. Odborári zo všetkých zväzov združených v Českomoravskej konfederácii odborových zväzov si od rečníkov vypočuli, v akej situácii sa nachádza česká ekonomika v súvislosti s prichádzajúcou energetickou krízou, aj o hrozbách inflácie, ktorá bleskovo rastie v celej Európe.

Predseda ČMKOS Josef Středula vo svojom vystúpení navrhol aj niekoľko konkrétnych opatrení, ktoré by mohli zmierniť dopady energetickej krízy na životnú úroveň občanov Českej republiky a ktoré sa chystajú odbory presadzovať. Okrem iného spomenul zníženie DPH na vybrané tovary s podmienkou, aby sa zníženie dane premietlo do cien a nie iba výšky ziskov obchodníkov. Ďalším opatrením by podľa Středulu malo byť zastropovanie cien niektorých komodít vrátene energií, rast sociálnych dávok, ale aj zavedenie podpory firiem podobne ako počas pandémie COVID 19. Predseda českých odborárov vo svojom vystúpení kritizoval obrovské rozdiely v rámci Európskej únie. Ako príklad uviedol: Česi platia za elektrickú energiu štyrikrát viac ako Švajčiari, pritom tí zarábajú niekoľkonásobne viac. V závere svojho vystúpenia poukázal aj na výšku minimálnej mzdy v Českej republike. Podľa jeho slov sú ľudia pracujúci za minimálnu mzdu pracujúcou chudobou, keďže nominálna výška minimálnej mzdy je nižšia ako hranica chudoby. A to je v takej bohatej krajine, akou je Česká republika, neprijateľné. Vyhlásil, že pre rok 2023 bude ČMKOS žiadať zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 18200 českých korún (približne 740 euro). Zároveň ohlásil protestné zhromaždenie na vyjadrenie nespokojnosti s vládnou politikou. Konať sa bude na Václavskom námestí 8. októbra 2022 so symbolickým začiatkom „5 minút po dvanástej hodine“.

Na manifestačnom mítingu sa zúčastnilo niekoľko zahraničných hostí. Delegáciu Konfederácie odborových zväzov SR viedol jej viceprezident František Gajdoš. Ten vo svojom prejave v priateľskom duchu vyzdvihol blízku spoluprácu oboch odborových konfederácií. „Som vďačný za to, že môžem byť súčasťou našich priateľských stretnutí. Na nich máme možnosť sa navzájom inšpirovať, odovzdávať si skúsenosti a koordinovať spoločný postup v presadzovaní práv zamestnancov a ochrane ohrozených skupín,“ povedal vo svojom vystúpení František Gajdoš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *