Ursula von der Leyen

EOK pred zajtrajším hlasovaním (25.11.2021) o smernici o minimálnej mzde odkázali poslancom Európskeho parlamentu, že je načase odvďačiť sa za obete, ktoré priniesli pracovníci počas pandémie.

Opatrovatelia, upratovači, pracovníci v obchodoch, ako aj zdravotnícki pracovníci patria k hrdinom koronakrízy, ale zároveň sú vo veľkej miere zastúpení medzi 22 miliónmi ľudí ohrozených chudobou v celej EÚ, pretože zákonom stanovená minimálna mzda je vo väčšine členských štátov stanovená príliš nízko.

Odbory vyzývajú poslancov Európskeho parlamentu, aby podporili správu, ktorá bola 11. novembra vo Výbore pre zamestnanosť a sociálne veci prijatá veľkou väčšinou. Okrem zabezpečenia toho, aby minimálna mzda zaručovala dôstojnú životnú úroveň pre všetkých pracovníkov, by smernica vyžadovala, aby členské štáty posilnili kolektívne vyjednávanie tým, že ukončia vylučovanie odborov a zabezpečia, aby spoločnosti, ktoré dostávajú verejné zákazky, dodržiavali právo na kolektívne vyjednávanie.

Špičkoví európski ekonómovia Mariana Mazzucato a Thomas Piketty podporili tieto opatrenia ako „kľúčové prvky akejkoľvek stratégie na obnovu“, ktoré sú „jednoznačne dobré pre hospodárstvo“, ako aj pre jednotlivých pracovníkov.

Zástupkyňa generálneho tajomníka EOK, Esther Lynch, uviedla: „Koronakríza ukázala, ako veľmi boli mnohé dôležité pracovné miesta podhodnotené a nedostatočne zaplatené. Niektorí začali meniť postoj, no to nie je útechou pre milióny ľudí, ktorí naďalej žijú v chudobe napriek tomu, že pracujú ťažšie ako kedykoľvek predtým v nebezpečných podmienkach. Ľudia, ktorí sú právom považovaní za hrdinov, sa vracajú z dlhých pracovných zmien domov do studených domovov, pretože si nemôžu dovoliť čoraz vyššie účty za energie. Musia jesť menej a menej kvalitných potravín. Sú nútení zadlžovať sa, len aby si mohli dovoliť nájomné. Toto nie je spôsob, ako sa poďakovať nevyhnutným pracovníkom, je to proti zmyslu minimálnej mzdy a spôsobuje to nedostatok pracovníkov v kľúčových odvetviach, ako je starostlivosť. Skutočnou skúškou toho, či si politici vážia ľudí, ktorí nás dostávajú z pandémie, bude to, či vo štvrtok odhlasujú zrušenie platov, ktoré ľudí nechávajú v chudobe. Pracujúci ľudia budú sledovať, kto dodrží sľub. Je načase dať nevyhnutným pracovníkom to, čo si zaslúžia.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *