Ako mladá odborárka do 35 rokov som bola v máji tohto roka vybraná na ročné vzdelávanie určené pre mladých európskych odborárov s názvom Mladí európski lídri. Ročný cyklus vzdelávania zabezpečuje ETUI (Európsky odborový inštitút, ktorý je nezávislým výskumným a školiacim centrom Európskej odborovej konfederácie). Ide o európsky program školenia pre mladých odborových lídrov, ktorý je navrhnutý tak, aby pripravil mladých lídrov na vysoko zodpovednú prácu v rámci odborového zväzu. So zameraním na európsky rozmer je tento program zásadným krokom pri posilňovaní sociálneho rozmeru Európskej únie. Účastníci ťažia z diskusií, skupinovej práce a študijných návštev, ktoré vedie multikultúrny tím lektorov. Zúčastniť sa tohto vzdelávania mi s plnou podporou umožnila Konfederácia odborových zväzov SR.

Mám za sebou prvý týždeň kurzu, ktorý sa konal v Bruseli. Počas tohto týždňa sme sa navzájom spoznávali s mladými odborármi z 10 európskych krajín, ako sú Poľsko, Bulharsko, Nemecko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Taliansko, Albánsko, Španielsko a Slovinsko. Prvé spoznávacie dni slúžili na zblíženie a oboznámenie sa so situáciou v iných odborových zväzoch. Našli sme spoločné témy a rozprúdili diskusie. Zároveň sme sa dozvedeli, akú úlohu zohrávajú odbory na úrovni Európskej únie, zoznámili sme sa s rôznymi aktérmi na úrovni EÚ a navštívili sme Európsky parlament. Jednotlivé prednášky boli spestrené o interaktívne skupinové aktivity. Záverom prvej časti kurzu bolo vytvorenie pracovných skupín a výber vlastnej témy a problematiky, ktorej sa v nasledujúcich týždňoch a kurzoch budeme venovať.

Predtým, ako sa zúčastním ďalšieho vzdelávacieho týždenného kurzu v Slovinsku, pracujem vo vopred určenom kolektíve na spoločnom projekte. Výstupom samostatnej práce počas obdobia medzi prezenčnými kurzami je analytický dokument, ktorý odprezentujeme na nadchádzajúcom vzdelávacom týždni v Slovinsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *