Mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti Letisko Poprad-Tatry, a.s z 12.septembra, ktoré malo splniť požiadavky zamestnancov a urobiť kroky k výmene riaditeľa, obviňovaného zo šikany svojich zamestnancov, sa skončilo fiaskom. Riaditeľ letiska Peter Dujava nesplnil svoj verejný sľub a rozhodol sa neodstúpiť zo svojej funkcie.

Valné zhromaždenie bolo podľa ministerstva dopravy zmarené postojom jedného minoritného akcionára – mesta Vysoké Tatry. Situácia na letisku tak v posledných dňoch začína byť kritická, ba až alarmujúca. Od 1.októbra bude ohrozené základné fungovanie letiska. V tento deň vstúpia do platnosti hromadné výpovede zamestnancov letiska, ktorí týmto krokom protestujú proti neakceptovateľnému správaniu sa riaditeľa letiska. Ten najnovšie v rozpore so svojim verejným prísľubom zostáva na pozícii riaditeľa a verejne pohŕda zamestnancami letiska s tým, že zvládne riadiť letisko aj bez nich. V tejto súvislosti zamestnanci letiska, zastupovaní Základnou organizáciou (ZO) Integrovaného odborového zväzu (IOZ), vyzvali minoritných akcionárov, aby verejne vyjadrili svoju pozíciu a názor na dianie na letisku. 

Hlavným akcionárom letiska je ministerstvo dopravy, ktoré vlastní 97,61 % akcií spoločnosti, ďalších 1,67% má mesto Poprad a zvyšných 0,72% patrí mestu Vysoké Tatry. Mesto Poprad podľa vyjadrenia ministra dopravy Andreja Doležala hlasovalo v súlade s ministerstvom. Naopak, mesto Vysoké Tatry svojim postojom, podľa ministra zablokovalo mimoriadne valné zhromaždenie a pomohlo tak udržať sa Petrovi Dujavovi vo funkcii. Mesto Vysoké Tatry tvrdilo, že nedostalo dostatočné informácie ku kauze.

Mesto Vysoké Tatry v stanovisku tvrdí, že nespochybňuje postoj zamestnancov, a ak by sa potvrdili obvinenia z bossingu zamestnancov, nemohlo by takéto správanie riaditeľa podporiť. Na druhej strane mesto zdôrazňuje, že nemá ku kauze dostatok informácií a pripomína aj stanovisko riaditeľa P. Dujavu. Opodstatnenosť sťažností zamestnancov pritom po kontrole potvrdilo aj ministerstvo dopravy, ktoré pôvodne riaditeľa P. Dujavu do funkcie nominovalo. Minister Andrej Doležal vyhlásil, že stojí na strane zamestnancov a riaditeľ stratil jeho osobnú dôveru. Mesto Poprad prostredníctvom primátora Antona Danka deklaruje, že rovnako podporuje zamestnancov letiska. Osud letiska a jeho zamestnancov tak stojí a padá na postoji najmenšieho akcionára – mesta Vysoké Tatry. V pondelok 26.septembra sa bude konať ďalšie mimoriadne valné zhromaždenie, kde dôjde k opätovnému pokusu o odvolanie P. Dujavu z funkcie predsedu predstavenstva spoločnosti. Po zvolení nového predstavenstva bude možné pristúpiť aj k výmene na poste riaditeľa. Peter Dujava v súčasnosti zastáva aj funkciu predsedu predstavenstva a aj funkciu riaditeľa letiska.

Odbory veria, že v pondelok príde definitívne k rozuzleniu a uzatvoreniu celej tejto traumy. Predsedníčka IOZ Marta Brodzianska zdôrazňuje, že teraz sú na rade všetci akcionári, vrátane minoritných, ako aj vedenie letiska. „Je čas urobiť definitívnu bodku, tu ide o osudy zamestnancov a ich rodiny. Žiaľ, dnes to vyzerá, že sa hráme na mačku a myš, zodpovednosť sa hádže na druhých a rozhodnutia neprichádzajú, “ hovorí M. Brodzianska a dodáva, že najdôležitejší v tomto prípade musia byť zamestnanci, bez ktorých nemôže letisko fungovať a cestujúca verejnosť, ktorej letisko slúži. Mnohí zamestnanci, ktorým sa 30.septembra končí výpovedná lehota pracujú na letisku dlhé roky, niektorí aj desaťročia. Na letisku pracujú aj páry, ktorým po 30.septembri hrozia doslova existenčné problémy.  Akcionári by podľa M. Brodzianskej nemali zabúdať ani na rozvoj regiónu a cestovného ruchu a v neposlednom rade ani na štatút medzinárodného letiska, ktorý letisko v Poprade má. Záverom preto odbory vyzývajú kompetentných, aby rozhodli v prospech verejného záujmu a nie záujmu jednotlivca, ktorý celú situáciu svojim správaním spôsobil.  Nie je čas na alibistické postoje, ide o ľudí!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *