V pondelok popoludní (11. marca 2024) nastal zlomový moment pre milióny ľudí pracujúcich cez digitálne platformy v rámci Európskej únie, keď členské štáty schválili smernicu o práci cez platformy. Táto smernica prináša základné pracovnoprávne ochrany ako minimálnu mzdu, náhradu za stratu príjmu v prípade choroby a ďalšie dôležité opatrenia.

Odbory dosiahli, že sa do znenia podarilo zahrnúť predpoklad zamestnanosti, pričom obrátili dôkazné bremeno. Namiesto toho, aby jednotliví pracovníci prechádzali zdĺhavými súdmi na preukázanie ich zamestnanosti, teraz bude na platformových spoločnostiach, aby dokázali, že nie sú zamestnancami. Táto zmena dáva silnejšiu pozíciu pracovníkom a ochraňuje ich práva.

Smernica taktiež uznáva úlohu odborov vo všetkých aspektoch ekonomiky platformy, vrátane dôležitých otázok týkajúcich sa správy algoritmov. Napriek tlaku na oslabenie týchto ustanovení, zostali nedotknuté, čím sa potvrdila silná potreba kolektívneho vyjednávania v tejto rastúcej oblasti.

Podľa Európskej rady sa očakáva, že počet ľudí pracujúcich cez digitálne platformy sa do konca roka zvýši na 43 miliónov. Tento rapídny rast vyvoláva naliehavú potrebu poskytnúť týmto pracovníkom primerané práva a ochranu.

V reakcii na toto rozhodnutie vyhlásil Ludovic Voet, konfederačný tajomník Európskej odborovej konfederácie: „Vyhrali sme. Rozhodli o tom odbory. Konečne sa objavujú riešenia škandálu fiktívnej samostatnej zárobkovej činnosti. Dnešné rozhodnutie znamená, že milióny ľudí pracujúcich prostredníctvom digitálnych platforiem už nebudú podvádzaní pri vyplácaní minimálnej mzdy, nemocenskej dávky, dovolenky a sociálneho zabezpečenia.“

Toto rozhodnutie ukazuje, že spoločným úsilím a s podporou odborov a spojencov v Európskom parlamente a Rade sa môže dosiahnuť významná zmena. Teraz je na národných vládach, aby zabezpečili rýchlu a účinnú implementáciu tejto smernice, čím sa zabezpečí, že pracovníci na digitálnych platformách budú mať dôstojné pracovné podmienky a ochranu, na akú majú právo.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady o zlepšení pracovných podmienok v oblasti práce pre platformy

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *