V dnešnej tlači ma zaujal rozhovor v denníku Pravda s bývalou ministerkou financií pani Brigitou Schmögnerovou, s ktorou cez OZ Progresívne fórum rada spolupracujem na rôznych odborných aktivitách, konferenciách, diskusiách či publikáciách. Z rozhovoru vyberám a upriamujem pozornosť na konštatovania, na ktoré sa taktiež snažím upozorňovať v súvislosti s nízkymi mzdami na Slovensku:

V súčasnosti je už jasné, že Slovensko ekonomicky zaostáva a vo výkonnosti ho predbiehajú iné krajiny. Od ekonomickej výkonnosti sa odvíja aj životná úroveň. Kde sa stala chyba?

V tom, že model rozvoja, ktorý sa tu začal presadzovať od začiatku 90. rokov minulého storočia, sa po viac ako 30 rokoch prežil. Je založený na nízkej cene práce, na nízkej inovačnej schopnosti, ešte stále na dotovaní zahraničných investorov (po zákone o investičných stimuloch Sulík presadil zákon o významných investíciách), na málo diverzifikovanej štruktúre hospodárstva, na raste ťahanom prevažne exportom a regionálnych rozdieloch. Aby sa obnovilo dobiehanie Západu a vymanili sme sa z pasce nízkeho či stredného príjmu, treba sa z tohto modelu dostať von. Nevyhnutná je nová transformácia. O nej je publikácia Solidárne, ekologické a moderné Slovensko.“

Spomínanú publikáciu, na ktorej som participovala aj ja (časťou o digitálnej transformácii a budúcnosti práce a odborov), môžete nájsť TU.

Celý rozhovor s pani Brigitou Schmögnerovou môžete nájsť TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *