Už je to pár hodín, čo som sa vrátil z dnešného protestu v Beluši, no stále vo mne doznievajú pocity a emócie z tejto akcie. To, čo sa deje vo firme Booster Precision Components, je neuveriteľný negatívny precedens. Snaha o elimináciu predsedu odborovej organizácie Miloša Kapuša, a tým oslabenie a zastrašenie všetkých zamestnancov, je niečo, čo v 21. storočí nemá miesto.

Som presvedčený, že tieto kroky zamestnávateľa majú svoje korene, paradoxne, ešte v úspešnom štrajku spred 1,5 roka, ktorého tvárou bol práve Miloš Kapuš. Odvtedy sa vzťahy medzi vedením podniku a zástupcami zamestnancov nedokázali normalizovať, skôr naopak. Dochádzalo k ďalším a ďalším konfliktným situáciám, kedy sa napríklad zamestnávateľ snažil optimalizovať proces a upraviť normy spotreby práce bez dohody s odborovou organizáciou.

Aktuálne v spoločnosti prebieha kolektívne vyjednávanie, ktoré opäť skončilo sporom. Všetko napovedá tomu, že súčasné aktivity zamestnávateľa súvisia s touto situáciou. Vďaka vyfabulovaným a dobre načasovaným upozorneniam na porušenie pracovnej disciplíny predsedovi odborovej organizácie chce práve v tomto období zastrašiť všetkých zamestnancov, ktorých by mohlo napadnúť, že by chceli štrajkovať. Ide o systémové a vopred naplánované kroky s jediným cieľom.

To, že tento zamestnávateľ sa nemá problém správať arogantne a neprofesionálne, ukázal jasne aj dnes. Počas toho, čo skupina niekoľkých stoviek protestujúcich odborárov vyjadrovala mierumilovne svoju nespokojnosť a zároveň podporu predsedovi odborovej organizácie, stáli pred podnikom desiatky SBS-károv, ktorí mali za úlohu strážiť asi nie práve najodvážnejšie (pochop zbabelé) vedenie firmy.
To by však nebolo nič, pokiaľ by zamestnávateľ presne v čase protestu nezorganizoval v areáli závodu „guláš párty“ s hlasnou hudbou, kam nahnal všetkých tzv. THP pracovníkov. Tí ochotne poslúchli, aj napriek tomu, že počasie nebolo ideálne a mrholilo.

No aj tento krok bol krokom vedľa. Pri pohľade do areálu závodu bolo už na prvý pohľad vidieť, aká je reálna situácia. Ak ste sa pozreli napravo, videli ste zopár THPéčkarov v košeliach, ako pri hlasnej hudbe „dobrovoľne-nasilu“ jedia guláš, no pri pohľade doľava stáli desiatky zamestnancov v montérkach, ktorí obetovali svoju obedovú prestávku a prišli aspoň ku plotu podporiť svojho predsedu, za ktorým stoja…
Miloš je aktuálne vo veľmi náročnej situácii, no podpora ktorú dostáva od kolegov vo firme, zväzu a funkcionárov OZ KOVO, ale aj odborárov z iných odborových zväzov, ktoré združuje KOZ SR, mu nesmierne pomáha. Mal som tú česť stretnúť sa a chvíľu rozprávať aj s jeho dvomi najdôležitejšími ženami – matkou a manželkou. Bolo úžasné vidieť ich odhodlanie, a to, ako za svojim synom a manželom stoja.

Vzniknutý precedens je extrémne nebezpečný pre každého jedného zamestnanca a odborára v našej krajine. Musíme si uvedomiť, že pokiaľ by sme takéto správanie zamestnávateľa dokázali akceptovať, môže sa rovnaká situácia opakovať kdekoľvek a kedykoľvek, keď zástupcovia zamestnancov nebudú ochotní pristúpiť na očakávania zamestnávateľov. Preto musíme povedať rázne NIE a využiť všetky dostupné kroky, aby zvíťazila spravodlivosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *