Pamiatku obetí holokaustu si pripomíname každý rok 27. januára pri príležitosti výročia oslobodenia najväčšieho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Táborový komplex, v ktorom zavraždili približne 1,1 milióna ľudí, bol oslobodený pred 79 rokmi. V holokauste boli medzi miliónmi poslanými na smrť Židia, Židovky, Rómovia, Rómky či príslušníci iných menšín, aj politických odporcov nacistického režimu vrátane odborárov.

Keď sa Hitler v roku 1933 dostal k moci, odborári boli jednou z prvých skupín, ktoré nacistický režim začal prenasledovať. Ich hodnoty boli v rozpore s nacistickou víziou autoritatívneho štátu a v máji 1933 boli všetky nemecké odbory zrušené. Ich vedúci predstavitelia boli zatknutí a poslaní do koncentračných táborov. Tým nacisti odstránili baštu demokracie a opozície voči totalite, ktorá im stála v ceste. A to viedlo k vraždeniu v dovtedy nevídanom rozsahu – holokaust, ktorý vyvrcholil vyvraždením šiestich miliónov židovských mužov, žien a detí nacistami a ich kolaborantmi.

Preživších je medzi nami každým rokom menej a dôležitosť pripomínať si hrôzy Druhej svetovej vojny o to viac stúpa. Tendencie a hlasy spochybňujúce pôvodcov a hrôzy holokaustu sú aj po takmer ôsmich desaťročiach stále živé.

Je neakceptovateľné, aby sa ktokoľvek opäť stával terčom útokov, fyzických či slovných atakov, nenávisti a neventilovanej frustrácie prívržencov krajnej pravice a fašizmu. Je to nebezpečný trend, ktorý ohrozuje slobodu a demokratické inštitúcie. Môže sa veľmi ľahko stať, že ako jednotlivci či spoločnosť pod tlakom strachu, sociálnej neistoty a ohrozenia podľahneme takýmto extrémistickým silám v domnení ilúzie boja za slobodu.

Deň pamiatky obetí holokaustu je veľmi dôležitý nielen preto, že nám pripomína historické boje proti prenasledovaniu a nenávisti, ale aj preto, že nás učí, že akákoľvek forma diskriminácie v spoločnosti musí byť spochybnená a porazená.

Vzhľadom na nárast počtu nahlásených trestných činov z nenávisti musíme ako odborári stáť na čele boja proti akejkoľvek forme predsudkov a byť na čele tých, ktorí sa budú zasadzovať za nulovú toleranciu akéhokoľvek rasového násilia a zneužívania.

Odbory majú dlhú históriu odporu voči fašizmu, rasizmu a antisemitizmu. Nikdy nesmieme zabudnúť – a nikdy nezabudneme – na zlo, ktoré rozpútali.

V tento Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu je potrebné zamyslieť sa nad tým, aká je sloboda krehká. Všetci sa musíme zaviazať, že sa poučíme z minulosti a vybudujeme bezpečnejšiu budúcnosť pre všetkých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *