Dnešné ráno na Ukrajine je ďalším smutným mementom ľudstva. Naša generácia takto blízko k vojne nikdy nebola. Sledujeme v priamom prenose osudy nevinných ľudí, ktorí sú naši najbližší susedia. Konfederácia odborových zväzov SR odsudzuje túto agresívnu vojnu proti suverénnej krajine a vyjadruje solidaritu s obyvateľmi Ukrajiny. Uvedomujeme si, že nezávislosť Ukrajiny, bezpečnosť celej Európy a budúcnosť celého sveta závisia od našej spoločnej reakcie a solidarity.

Pre pracujúcich ľudí na Ukrajine, v Rusku a inde, vrátane EÚ, existuje vážne nebezpečenstvo vážneho dopadu – na život a na spravodlivosť. Za týchto okolností vyzývame všetkých zainteresovaných na ochranu ľudí, na ochranu mieru a dialógu, mieru a spravodlivosti, mieru a demokracie.

Odsudzujeme akékoľvek násilné činy, predovšetkým s použitím ozbrojenej sily, a dúfame v mierové urovnanie konfliktu. Odmietame agresiu a vyzývame všetkých zástupcov Ruska, Ukrajiny, ako aj predstaviteľov európskych a medzinárodných inštitúcií, aby urobili kroky, ktoré vrátia do regiónu čo najskôr pokoj.

Odbory v celej Európe si pamätajú, že vojnová mašinéria je napájaná krvou robotníkov, vyzývame preto na stiahnutie ruských jednotiek a podporujeme občiansku spoločnosť na Ukrajine, aj v Rusku. Sme presvedčení, že táto vojna v konečnom dôsledku poškodzuje obyvateľov na oboch stranách a ohrozuje suverenitu všetkých národov. Európa musí byť jednotná a reagovať na túto jednostrannú agresiu. Stojíme pri ukrajinskom ľude. V Európe a vo svete musí rozhodnúť demokracia, nie tanky.

Ilustračné fotografie Kat Smith od Pexels

Od KOZSR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *