Útok na Ukrajinu je do neba volajúce porušenie medzinárodného práva a územnej celistvosti Ukrajiny ako suverénneho a demokratického štátu.

Generálna tajomníčka Medzinárodnej odborovej konfederácie (MOK), Sharan Burrow, uviedla: „Smútime za tými, ktorí prišli o život a vyjadrujeme úprimnú sústrasť a solidaritu tým, ktorí stratili  svojich blízkych alebo boli zranení. Uvalenie sankcií vládami, ktoré podporujú demokraciu a právny štát, je nevyhnutné a oprávnené a sankcie by sa mali zamerať predovšetkým na okolie prezidenta Putina, ktorý vedie Rusko deštruktívnou cestou a ohrozuje mier v Európe a vo svete. Žiadame svetových lídrov, aby prijali urgentné a definitívne kroky pre vedenie dialógu a nájdenie mierového riešenia tejto krízy v súlade s Chartou OSN.“

Dialóg, mier, demokracia

Luca Visentini, generálny tajomník Európskej odborovej konfederácie (EOK) a Paneurópskej regionálnej rady MOK, uviedol: „Dôrazne odsudzujeme vojnu, ktorá ako prvých zasiahne ľudí a pracujúcich, a podporujeme okamžité opätovné nastolenie dialógu, mieru a demokracie. Európa sa musí dôrazne postaviť proti Putinovej agresii a vyvinúť maximálny tlak na jeho režim, a najmä na jeho okolie, aby sa nastolil mier a dialóg. Nemôžeme dopustiť, aby politiku riadilo násilie a očakávame od svetových a európskych lídrov, aby ochránili integritu Ukrajiny, ako aj bezpečnosť všetkých ďalších krajín v regióne. Pri vyše 100 000 vysídlených ľuďoch sa Európa musí pripraviť na privítanie utečencov a berieme na vedomie sľuby, uskutočnené viacerými členskými štátmi EÚ.“

Praktická solidarita

V celej Európe sa konajú demonštrácie na preukázanie solidarity s Ukrajincami. EOK v Bruseli zorganizovala pochod.

Na Ukrajine už prišli o život desiatky ľudí, vrátane civilistov. V Rusku bolo zadržaných viac ako 1 700 ľudí, ktorí protestovali proti vojne, a už aj tak krehké hospodárstvo sa začalo ešte viac oslabovať hneď potom, ako Putin začal inváziu.

EOK a MOK vyzývajú svojich členov, aby vyjadrili praktickú solidaritu pracovníkom a obyvateľom Ukrajiny prostredníctvom fondu solidarity pre ukrajinské kofenderácie MOK a vyzvali vlády mimo Ukrajiny, aby poskytli bezpečné útočisko utečencom, ktorí utekajú pred konfliktom.

Pracovníci na Ukrajine, kde hrozí existenčné nebezpečenstvo, ako aj v Rusku a Európe, kde to ovplyvní životnú úroveň a pracovné miesta, nesmú niesť hlavnú ťarchu vojny. Naliehavo žiadame vlády, aby zabezpečili, že najväčšie bremeno sankcií ponesú tí, ktorí majú najviac prostriedkov.

Ilustračná fotografia: EOK

Zdroj: EOK

Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.

www.etuc.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *