Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyhlásilo štrajkovú pohotovosť. Čo bolo príčinou tohto kroku a aké sú ich požiadavky? Na túto tému sme sa rozprávali s predsedom zväzu –  s Pavlom Ondekom.

Ako sa vyvíjala situácia v školstve za posledné roky?

Financie do školstva už dva roky neplynú tak, ako by mali. Posledné navýšenie bolo na základe kolektívnej zmluvy pre všetkých zamestnancov štátnej a verejnej správy roku 2018. V roku 2019 to bolo 10% a v roku 2020 ďalších 10%. Politické strany vo svojich vyhláseniach pred februárovými voľbami v roku 2020 vyhlasovali, že školstvo je u nich na prvom mieste záujmu. Najmä hnutie OĽANO sľubovalo prostredníctvom svojho predsedu Igora Matoviča, že zaručí navýšenie miezd každoročne o 10 %, a navyše pridá peniaze na motiváciu mladých ľudí k učiteľskému povolaniu a zvýšia mzdy aj nepedagogickým zamestnancom. Aj v tomto  prípade ostalo iba pri sľuboch. O tomto celá verejnosť – a najmä zamestnanci, pracujúci v školstve – veľmi dobre vedia.

Ako ste reagovali?

Rada nášho odborového zväzu sa v tom čase zhodla na tom, že budeme žiadať zvýšenie miezd o 10% na rok 2021 a 10% na rok 2022. V rok u 2021 sme odmietli podpísať kolektívnu zmluvu, pretože k žiadnemu navýšeniu neprišlo. Za rok 2022 rovnako zástupcovia nášho zväzu nepodpísali kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Dôvodom bolo navýšenie miezd od 1. júla 2022 o 3%, čo v prepočte na celý rok je navýšenie o 1,5% pre celý štátnu aj verejnú správu. Ak zohľadníme infláciu, ktorú potvrdil na spomínanom stretnutí aj minister Matovič na úrovni až 8%, reálne mzdy obyvateľov rapídne klesajú. Z tohto dôvodu sme vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dôvody na túto pohotovosť sú aj požiadavky na zabezpečenie vyššej kvality výučby.

Vo februári ste sa mali stretnutie na Úrade vlády SR ohľadom zvyšovania miezd zamestnancov v školstve. Čo bolo témou spomínaného stretnutia?

Stretnutie sa uskutočnilo 14. februára 2022 za účasti predsedu a niekoľkých členov vlády a úradu vlády, parlamentu a predstaviteľov nášho odborového zväzu. Zaujímalo nás, ako to v budúcnosti so školstvom bude.

S akými požiadavkami ste išli na to stretnutie?

Predložili sme tri základné požiadavky. Navýšenie platov o 10%, zmena mzdových tabuliek pre nepedagogických zamestnancov, aby základné mzdy neboli pod minimálnou mzdou, a nakoniec zvýšenie finančných prostriedkov na udržanie a skvalitnenie výučby. Pri rokovaní minister financií požiadal ministra školstva, aby našiel peniaze vo svojom rezorte a predseda vlády nás požiadal o trpezlivosť, kým sa verejné financie neskonsolidujú, čo bude vraj asi o 5 rokov. My sme sa voči tomu ohradili s tým, že predsa vláda dáva výdavky na rôzne iné veci, tak prečo nie aj na školstvo?

Ako to dopadlo?

Nakoniec sme sa nedohodli. Odišli sme s tým, že vstupujeme do štrajkovej pohotovosti a nevylučujeme protestné zhromaždenia, ani štrajk. Situácia sa odvtedy  posunula tak, že Rada zväzu rozhodla o tom, že sa štrajk uskutoční. Máme určený aj termín štrajku, scenár a aj iné technické záležitosti. Situácia sa však skomplikovala aj vojnou na Ukrajine, ktorú odsudzujeme a sme za mierové riešenie. Veríme, že v najbližšom období vojna skončí a my budeme môcť pristúpiť k našim plánom. Nevylučujeme pritom ani masívne demonštrácie pred Úradom vlády s veľkou účasťou zástupcov zamestnancov školstva. Chceme dať tejto vláde najavo, že napriek tomu, ako stále hovoria, že školstvo je u nich na prvom mieste, neurobili zatiaľ  preto vôbec nič.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *