Pracovníci doručovacích služieb tvrdia, že smernica o platformovej práci môže ukončiť ich status „otroka algoritmu“, ak ju členské štáty EÚ správne implementujú. Táto nová legislatíva, ktorá má chrániť práva pracovníkov v digitálnej ekonomike, je na pokraji schválenia Radou EÚ, čo znamená, že členské štáty budú musieť čoskoro zaviesť jej ustanovenia do svojich národných právnych systémov.
Na podujatí Trade Union Platfor(u)m v Paríži sa zišlo 160 pracovníkov platforiem, odborárov, odborníkov a politikov, ktorí vyzvali vlády, aby dôkladne implementovali smernicu a riešili rastúci fenomén „platformizácie“ sektorov mimo doručovania a dopravy.
Právo na dôstojnosť
Smernica zahŕňa predpoklad zamestnania, čo znamená, že platformové spoločnosti teraz musia preukázať, že ich pracovníci nie sú zamestnancami s právami, ako je minimálna mzda alebo platená nemocenská dovolenka. Predtým pracovníci museli žalovať spoločnosti, aby získali tieto základné práva.
Prvýkrát bude tiež regulovaný algoritmický manažment, ktorý sa využíva na prijímanie a prepúšťanie pracovníkov bez akejkoľvek transparentnosti. Fernando Garcia, doručovateľ zo Španielska, na podujatí v Paríži vyhlásil: „Potrebujeme dôstojnosť – dôstojnosť pre naše životy a pracovný život, a nie byť otrokom algoritmu. Všetky krajiny, nielen tá moja, musia intenzívne transponovať smernicu.“
Správna zmluva a pracovné podmienky
Rasa Kavailauskaite, doručovateľka z Rakúska, vyjadrila nádej, že smernica prinúti spoločnosti prevziať väčšiu zodpovednosť za svojich pracovníkov. „Dúfam, že vďaka smernici spoločnosti prevezmú viac zodpovednosti, namiesto toho, aby prenášali všetky náklady spojené s prácou na pracovníkov. Napríklad, v súčasnosti hradíme všetky pracovné náklady my, nie spoločnosť. Dúfam, že sa to so smernicou zmení. Všetci doručovatelia – nielen tí v sektore donášky jedla – si zaslúžia správnu zmluvu.“ Andrea Pratovecchi, bývalý doručovateľ, ktorý sa stal zástupcom odborov, zdôraznil význam smernice v oblastiach bezpečnosti práce a záruky riadneho príjmu. „Smernica by mala priniesť reálny pokrok v týchto oblastiach.“
Zneužívanie smernice a potreba silnejšej ochrany
Napriek tomu však na podujatí odzneli varovania, že spoločnosti hľadajú spôsoby, ako obísť smernicu. Stanislav Kierwiak, poľský odborár, vyjadril obavy, že v Poľsku firmy využívajú subdodávateľov ako spôsob, ako sa vyhnúť svojim záväzkom.
Európska odborová konfederácia (EOK) preto vyzýva členské štáty, aby išli nad rámec minimálnych požiadaviek smernice a spolupracovali s odbormi, aby zabezpečili, že práva pracovníkov budú prispôsobené digitálnej ekonomike.
Tea Jarc, tajomníčka EOK, vyjadrila hrdosť na dlhodobý boj za túto smernicu: „Európska smernica je ambiciózna a umožňuje rozvoj podnikania pri zachovaní nášho európskeho sociálneho modelu. Zraniteľní pracovníci nesmú byť zneužívaní.“ Jarc tiež upozornila na dôležitosť správnej implementácie: „Členské štáty musia zabezpečiť, aby sa predpoklad zamestnania zaviedol bez ďalšieho zaťažovania pracovníkov a aby sa ukončili zneužívania algoritmického manažmentu.“
Boj proti falošnej samostatnej zárobkovej činnosti
Smernica je načasovaná, pretože model platformovej práce sa stále viac šíri do ďalších sektorov, ktoré často fungujú na princípe falošnej samostatnej zárobkovej činnosti. Je v spoločnom záujme, aby platformoví pracovníci zo všetkých sociálnych skupín mali jasný pracovný status a boli chránení prostredníctvom prístupu k sociálnemu zabezpečeniu a dôstojným pracovným podmienkam.
Jarc vyzvala všetky členské štáty, aby využili túto príležitosť nielen na prispôsobenie národných zákonov, ale aj na úzku spoluprácu so sociálnymi partnermi a zabezpečenie toho, že model platformovej práce už nebude zneužívať zraniteľných pracovníkov. Smernica o platformovej práci je kľúčovým krokom k tomu, aby sa zabezpečila väčšia ochrana pre pracovníkov v digitálnej ére.
Zdroj: EOK
Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.
Foto: EC