Snem Konfederácie odborových zväzov na svojom online zasadnutí v stredu 11. februára 2021 schválil podporu referenda o predčasných voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky. Zároveň sa dohodol, že sa bude zúčastňovať na rokovaniach tripartity.

Vo svojom vyhlásení KOZ SR vyjadruje „seriózny záujem o spoluprácu s vládou a napĺňanie sociálnej politiky, ktorá garantuje udržanie dosiahnutých štandardov vo všetkých oblastiach života a vyvážený sociálny dialóg. Dôležitosť rovnocenného postavenia sociálnych partnerov, ako aj význam sociálneho dialógu základom pre zachovanie spoločenskej, ekonomickej a sociálnej stability vrátane sociálneho zmieru. V kritických situáciách, akou koronakríza bezpochyby je, sa ukazuje, aké dôležité je rešpektovať práva, zdravie a bezpečnosť zamestnancov.“ Celé vyhlásenie si môžete prečítať TU.

Podpora referenda je vyjadrením nesúhlasu s krokmi vlády a Národnej rady, keď „neúctou, pohŕdaním sociálnymi partnermi, schválením viacerých antisociálnych noviel zákonov a nakoniec schválením poslednej novely Zákonníka práce vrátili Slovensko do 19. storočia“.

Viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová pre epracaonline vysvetlila, prečo sa odbory rozhodli pre tento krok: „My podporujeme legitímny a ústavne zakotvený nástroj priamej demokracie v podobe petície a možnosť  nespokojných občanov a zamestnancov vyjadriť aj takto slobodne a demokraticky svoj názor. Vyjadrujeme tým aj náš postoj k súčasnej situácii v krajine, a nie náš vzťah k akejkoľvek politickej strane.“

Snem zároveň rozhodol o potrebe obnovy sociálneho dialógu na úrovni Hospodárskej a sociálnej rady SR (tripartita). Rozhodol tak aj napriek nesúhlasu so spôsobom vedenia Rady zo strany ministra práce. „Chceme sa správať zodpovedne voči zamestnancom, ktorých zastupujeme. Preto aj napriek výhradám, ktoré máme k prístupu ministra práce k sociálnym partnerom, sa budeme zúčastňovať zasadnutí HSR SR. Tripartita je miesto, kde musíme nahlas hovoriť  o potrebách pracujúcich v týchto náročných časoch. Ak tam nezaznie hlas odborov, potreby zamestnancov budú čoraz viac odsúvané na okraj záujmu,“ uviedla Monika Uhlerová. Zároveň dodala: „Verím, že minister Krajniak preukáže svoju verejne vyhlasovanú ochotu nielen formálne viesť sociálny dialóg, ale aj načúvať sociálnym partnerom.“

Prihlásiť sa ku odberu noviniek!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *