Vládni vyjednávači nesúhlasia s návrhom odborov valorizovať platy zamestnancom pracujúcich pre štát. Ide o približne 360-tisíc zamestnancov vo verejnom a štátnej sektore. Namiesto toho navrhujú jednorazové odmeny, ktoré sú podľa odborárov nekoncepčné.
1. septembra zaniknú zamestnancom štátnej a verejnej sféry všetky benefity, ktoré mohli užívať vďaka dohode v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa. Viac dovolenky, kratší pracovný čas, vyššie odstupné či odchodné. Samozrejme, ide o čierny scenár v prípade, že nebude úspešné ani tretie kolo rokovaní odborárov s vládou.
Kolektívna zmluva je platná do konca augusta tohto roka. Ak vláda nepristúpi na návrh odborov valorizovať platy k 1. septembru o 10 % a od nového roka o ďalších 10 %, štátni a verejní zamestnanci pôjdu protestovať. Konfederácia odborových zväzov SR vyhlásila štrajkovú pohotovosť.
„K dohode nedošlo ani po druhom kole rokovaní. Ponuka vlády nepočíta s valorizáciou. Ponúknutá bola jednorazová odmena na najbližšie dva roky. Až do roku 2027 teda vláda neráta so zvyšovaním platov štátnych zamestnancov,“ priblížila prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.
Podľa Uhlerovej ide o nesystémové riešenie, ktoré nezohľadňuje potrebu rastu platových taríf, ktoré už dnes podliezajú minimálnu mzdu. Vyjednávači za štát navrhli v roku 2025 odmenu 500 eur v hrubom a v ďalšom roku 1000 eur v hrubom. Odmeny budú musieť s najväčšou pravdepodobnosťou hľadať vo svojich rozpočtoch jednotlivé rezorty.
Rozhodnutie považujú za nespravodlivé
Predsedníčka Slovenského odborového zväzu verejnej správy a kultúry Milena Rácová upozornila, že na zvyšovanie platov nebol podľa politikov nikdy správny čas:
„Náš zväz zastupuje najviac štátnych a verejných zamestnancov. Plnia úlohy pre štát a robia službu občanom. Napriek tomu nikdy nie je správna doba na valorizáciu ich platov. Raz je ekonomická kríza, potom covid a podobne. Podporujeme všetky kroky KOZ k zlepšeniu podmienok našich zamestnancov.“
Dlhodobou požiadavkou odborárov je, aby nedochádzalo k nivelizácii platov a odmeňovania týchto zamestnancov. Uhlerová vysvetlila, že sú odmeňovaní podľa tarifného systému, ktorý sa valorizuje len kolektívnym vyjednávaním.
V roku 2024 je minimálna mzda na úrovni 750 eur, ale v rámci tarifného systému je podľa nej v štátnej službe prvá a druhá platová trieda pod minimálnou mzdou. Vo verejnej službe je to pri základnej stupnici platových taríf prvý až siedmy stupeň.
Dôvodom, prečo štát nemá záujem valorizovať platy, je zlý stav štátnej kasy a príprava konsolidačných opatrení. Začiatkom februára tohto roka si členovia kabinetu jednomyseľne odsúhlasili výrazné zvýšenie platov napriek aktivovanej dlhovej brzde. Robert Fico však našiel riešenie, ako toto pravidlo obísť. Členom kabinetu nezvýšil priamo mzdy, ale paušálne príplatky v takmer rovnakej výške.
Nevylučujú protesty
Po dnešnom rokovaní prišlo sklamanie.
„Sklamanie z dnešného vyjednávania. Vrátim sa do čias covidu, napríklad hygienici – ak mladých nenalákame, nebude mať kto pracovať. Rovnako nedostatok ľudí máme v sociálnych službách. To ohodnotenie práce je nedocenené,“ priblížil predseda Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.
„Po rokovaní na úrade vlády sme sklamaní. Vláda si dala aj do programového vyhlásenia, že školstvo je pre ňu prioritou, no zatiaľ nič dohodnuté nie je. V školstve pracuje viac ako 150-tisíc zamestnancov. Trváme na navýšení platov v celej štátnej a verejnej sfére. Sme pripravení rokovať ďalej, ale sme pripravení aj na ďalšie nátlakové aktivity, s ktorými už máme skúsenosti,“ uzavrel predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavol Ondek.
Odborári budú pokračovať aj v treťom kole rokovaní v druhej polovici augusta, no zároveň dnešným dňom vstúpili do štrajkovej pohotovosti a idú sa chystať na prípadné štrajkové aktivity na jeseň.