Oznámenie vlády USA o zavedení 20 % ciel na tovary z EÚ predstavuje vážnu hrozbu pre pracovné miesta a príjmy zamestnancov. Tieto jednostranné opatrenia sú neférové, nezohľadňujú realitu trhu a ich najväčšími obeťami budú bežní ľudia – ako v Európe, tak aj v Spojených štátoch. Reakcia Európskej únie by preto nemala byť obmedzená len na zavedenie odvetných ciel. Potrebná je komplexná stratégia na stabilizáciu ekonomiky, ochranu pracovných miest a podporu odvetví, ktoré budú najviac zasiahnuté. Únia musí stáť pevne za svojimi hodnotami a pracovnými štandardmi a odmietnuť tlak, ktorý by viedol k ich oslabeniu.

Ako prvý krok je potrebné obnoviť opatrenia podobné iniciatíve SURE, ktorá počas pandémie chránila zamestnanosť a príjmy miliónov ľudí. Podpora by mala byť zacielená na podniky, ktoré budú clami postihnuté, pričom nesmie byť zneužívaná na výplaty dividend alebo zvyšovanie ziskov. V čase rastúcich cien a hroziacich strát pracovných miest je potrebné pripraviť núdzový plán, ktorý môže zahŕňať aj opatrenia proti špekulatívnemu zvyšovaniu cien základných potrieb, najmä potravín. Vnútorný dopyt musí byť posilnený – ochrana a zvyšovanie miezd, ako aj posilnenie kúpnej sily ľudí, je kľúčové.

Neodkladné sú aj investície do budúcich technológií a zavedenie trvalého investičného nástroja, založeného na spoločnom dlhu. To si zároveň vyžaduje prehodnotenie pravidiel hospodárskeho riadenia EÚ, ktoré v súčasnej podobe obmedzujú schopnosť reagovať na krízy. Európa túto situáciu nemôže riešiť s rukami zviazanými za chrbtom. Európska centrálna banka by sa zároveň mala zdržať zvyšovania úrokových sadzieb v dôsledku rastu cien spôsobeného clami – naopak, môže byť potrebné ich zníženie na podporu stability.

Generálna tajomníčka Európskej odborovej konfederácie Esther Lynch zdôraznila, že tieto clá sú neopodstatnené a slúžia len na poškodenie európskej výroby. Najviac budú trpieť pracujúci, ktorí čelia rastúcim cenám a hrozbe straty zamestnania. Vyzvala preto na rýchle prijatie opatrení na ochranu pracovných miest a príjmov. Zároveň vyzvala na vytvorenie spravodlivého a udržateľného obchodného systému, ktorý bude chrániť práva pracovníkov.

Medzinárodná organizácia práce by mala spolupracovať so Svetovou obchodnou organizáciou a OSN na zavedení pravidiel pre reguláciu globálneho obchodovania.

Zasiahnuté budú najmä sektory ako výroba, poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Výrobný priemysel potrebuje kombináciu opatrení na ochranu zamestnancov a ambicióznu európsku priemyselnú politiku, ktorá posilní dopyt po európskych produktoch a podporí modernizáciu výrobnej základne. V oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva je dôležité zaviesť podporné programy pre regióny závislé od vývozu do USA. Opatrenia však musia byť nastavené tak, aby nedochádzalo k narušeniu potravinových reťazcov či ohrozeniu potravinovej bezpečnosti.

Je dôležité, aby EÚ naďalej hľadala vyjednané riešenia, ale zároveň chránila svoje hospodárske a sociálne záujmy. Ochrana pracovných miest, príjmov a základných práv musí zostať absolútnou prioritou.

Zdroj: EOK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *