Prípadov, keď zamestnávatelia prepustia odborárov s cieľom zastrašiť zamestnancov, na Slovensku pribúda. Robia to aj napriek tomu, že vedome porušujú zákon. Naposledy takto „dostal padáka“ Adrián Šuba, predseda Základnej organizácie OZ KOVO v spoločnosti Air International Thermal Slovakia (AITS).

Vo februári mu bola doručená výpoveď z dôvodu nadbytočnosti v dôsledku tzv. organizačnej zmeny. A hoci odborová organizácia neudelila súhlas s touto výpoveďou, nakoľko na odborových funkcionárov sa vzťahuje aj legislatívna ochrana v zmysle § 240 Zákonníka práce, začala odborovému predákovi od 1. marca tohto roka plynúť dvojmesačná výpovedná doba.

Prípad Adriana Šubu

Je príznačné, že odborovú organizáciu pôsobiacu v spoločnosti AITS, ktorá sa venuje montáži klimatizačných jednotiek do automobilov, založil Šuba s kolegami v r. 2022 potajme u seba doma. Bol si vedomý, že tento krok sa u zamestnávateľa nemusí stretnúť s pochopením, čo sa aj stalo…

Hoci spočiatku sa zdalo, že všetko je v poriadku, problémy nastali, keď začal poukazovať na nezákonnosť niektorých nariadení – napríklad na prikázanú prácu v sobotu, čo bolo v rozpore so zákonníkom práce. Konflikty pribúdali, napätie sa stupňovalo, až minulý rok spoločnosť namontovala k jeho presklenej kancelárii dve kamery, prostredníctvom ktorých bolo možné sledovať, kto k nemu prichádza.

Situácia sa vyostrila, keď sa riešilo niekoľko prípadov porušovania zákonníka práce – až to napokon vyvrcholilo oznámením na Inšpektorát práce – za ktoré bola Šubovi udelená ochrana oznamovateľa protispoločenskej činnosti.

„Ukázalo sa však, že ochrana je bezzubá – zamestnávateľ dostal od úradu súhlas s mojou výpoveďou. Úrad totiž skúma len priamy súvis s daným podnetom. V prípade, ak ma zamestnávateľ nejde vyhodiť priamo kvôli danému podnetu, ale niečomu inému, tak mu to zákon umožňuje,“ vysvetľuje Šuba.

Odborár, ktorý vo firme AITS pracoval ako technik merania takmer štyri roky, dostal výpoveď z organizačných dôvodov a to bez toho, že aby mu bola ponúknutá náhradná práca.

Snaha umlčať odbory

Prípad Adriána Šubu, v našich končinách, žiaľ nie je ničím výnimočným. Zamestnanci združení v odboroch často čelia sankciám, šikanovaniu alebo prepúšťaniu od zamestnávateľov, a to práve kvôli tomu, že pôsobia v odboroch.

„Prepúšťanie odborárov vo vyspelom demokratickom svete je červenou čiarou, za ktorú väčšina zamestnávateľov nejde. Na Slovensku sa to však v poslednom období stáva častým a nebezpečným trendom. Prepustenie odborového funkcionár je však zlou vizitkou aj pre zamestnávateľa, lebo je znakom, že sociálny dialóg nefunguje,“ uviedla Monika Benedeková, predsedníčka OZ KOVO

Zamestnávatelia sa k týmto praktikám uchyľujú lebo sa domnievajú, že prepustením odborárskeho lídra sa zbavia nepohodlného človeka, ktorý háji práva zamestnancov. Myslia si, že prepustením zastrašia ostatných. Vedia, že bez lídra môže odborová organizácia zaniknúť. A keď vyhodenia predsedu odborov, podarí sa im paralyzovať celú organizáciu.

Odbory sa však nechcú len nečinne prizerať. Vedenie OZ KOVO oslovilo so žiadosťou o podporu a zásah v prospech dodržiavania sociálnych a demokratických hodnôt nielen vedenie spoločnosti v Číne ale aj slovenských politikov.

Legislatívne riešenie

Jedným z prvých, ktorý na výzvu odborárov zareagoval, bol Braňo Ondruš. Podľa poslanca Európskeho parlamentu (EP) a bývalého štátneho tajomníka ministra práce tento príbeh nie je v kontexte Slovenskej republiky ojedinelý.

„To, že tento problém má aj významnú európsku dimenziu, a že trápi aj iné členské krajiny EÚ, dokazuje napr. stanovisko Európskeho parlamentu prijaté na decembrovej plenárnej schôdzi vo vzťahu k návrhu revízie smernice o európskych zamestnaneckých radách, v ktorých EP nežiada len posilnenie samotných zamestnaneckých rád, ale doplňuje do tohto stanoviska aj niekoľko legislatívnych bodov, ktoré majú zaviazať členské štáty, aby posilnili postavenie a predovšetkým ochranu odborových funkcionárov,“ hovorí Braňo Ondruš a ďalej dodáva: „Napríklad jeden z našich legislatívnych návrhov žiada, aby členské štáty boli povinné zaviesť nástroj akéhosi predbežného súdneho opatrenia v prípade prepúšťania odborových funkcionárov, kým nedôjde k rozhodnutiu v merite veci, či vôbec prepustenie zamestnanca je alebo nie je v súlade so zákonom.“

Hoci na Slovensku máme desiatky podobných prípadov, keď sa súdne konania skončili v prospech prepusteného odborára, tak z  hľadiska nákladov je pre zamestnávateľa výhodnejšie zlikvidovať odborovú organizáciu. Takýmto spôsobom sa zbavia nepríjemných odborárov a v konečnom dôsledku ušetria množstvo peňazí.

Prítomnosť odborov totiž významným spôsobom vplýva na zvyšovanie miezd v spoločnostiach. Tam kde nie sú, platy rastú oveľa pomalšie. Aj v spoločnosti AITS platy výrazne stúpli až po založení odborov.

Podľa Ondruša preto treba odstrániť motiváciu zamestnávateľov, aby takéto konanie pre ne nebolo ekonomicky výhodné: „Budeme iniciovať také legislatívne zmeny, ktoré budú mať dostatočne odstrašujúci účinok pre zamestnávateľov, aby k takémuto konaniu vôbec nepristúpili.“

 

Zajtra, t. j. 1.apríla o 13.45 sa bude v Nitre konať verejné zhromaždenie pred firmou AITS, na ktorom chce OZ KOVO podporiť Adriána Šubu a jeho boj za práva všetkých kolegov, ktorých zastupuje.

 

Foto: Marián Repa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *