Už 103 rokov má väčšina z nás osemhodinový pracovný čas. Ten sa totiž zaviedol v roku 1918. Digitalizácia, robotizácia, klimatické zmeny a teraz aj pandémia veľmi pravdepodobne zmenia túto storočnú „tradíciu“. Viaceré krajiny a firmy, aj v rámci Európskej únie, totiž už nielen hovoria, ale aj experimentujú so skrátením pracovného času, či dokonca so zavedením 4-dňového pracovného týždňa. Naposledy ohlásilo takýto „pilot“ Španielsko, ale napríklad aj holandská poisťovňa NN, ktorá má pobočku aj na Slovensku.
Okolo 4-dňového pracovného času je ešte v Európe veľa nevyjasnených otázok. O to dôležitejšie je otvoriť k nej aj na Slovensku verejnú diskusiu. KOZ SR bude túto diskusiu iniciovať, aby sa prípadné skracovanie uskutočnilo s ohľadom na záujmy zamestnancov.
Viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová hovorí, že skracovanie pracovného času je riešenie. „Na Slovensku je automatizáciou ohrozených až tretina pracovných miest. Skracovanie pracovného času je preto jedným z nástrojov, ako udržať zamestnanosť pri nižšom počte pracovných pozícií. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že okrem zvýšenia kvality života ľudí, skracovanie pracovného času vedie k tomu, že zamestnanci odvedú svoju robotu efektívnejšie a zvládnu jej viac.“ Dodáva, že na Slovensku je táto téma o to aktuálnejšia, že patríme medzi krajiny, kde sa pracuje výrazne viac ako v mnohých krajinách Európy.
Pozrime sa na pár faktov:
- Slováci odpracujú týždenne v priemere 39,8 hodín. Priemer v EÚ je 36,3 hodiny týždenne. Po zohľadnení sviatkov tak ročne odpracujeme až o 134 hodín navyše.
- Pokiaľ predpokladáme, že Slováci a Slovenky odpracujú za svoj pracovný život 44 rokov, tak za celý pracovný život odrobia o 3 pracovné roky viac ako priemerný zamestnanec EÚ. Zamestnanec v Dánsku odpracuje o 7 a v Holandsku až o 11 rokov menej.
- Držíme v Európe nelichotivé prvenstvo, keď až 17% ľudí u nás vykonáva prácu na zmeny, ako aj v neštandardných pracovných časoch, teda vo večerných hodinách, či cez víkendy.
Na jedenej strane teda pracujeme viac ako priemerný Európan, na strane druhej budú ubúdať pracovné miesta. Ak sa teda skracovanie pracovného času urobí premyslene, férovo a zohľadňujúc aj záujmy zamestnancov, môže sa stať jedným dôležitým riešením širšieho problému.
Prihlásiť sa ku odberu noviniek!