Ako sme vás už informovali, v stredu, 20.októbra, členovia Odborového zväzu KOVO približne na hodinu čiastočne zablokovali dopravu na cestnom priechode pre chodcov pri kruhovom objazde na ulici Bratislavská a Štúrova v Nitre. OZ KOVO svojou sieťou protestov upozorňuje na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu zamestnancov, ktorá je zo strany vlády SR ignorovaná a neriešená.

Po posledných protestoch v Košiciach, v Poprade, v Žiline či v Banskej Bystrici sa tak kováci tentoraz vybrali na západné Slovensko, do mesta pod Zoborom, Nitry.  Jedna z najvýznamnejších dopravných tepien mesta bola blokovaná len čiastočne, nakoľko protestujúci umožnili prejazd verejnej doprave a zásobovaniu. Ostatní vodiči zobrali celú situáciu s pochopením a svojím podporným trúbením neraz dali najavo, na koho strane stoja.

Najväčší a najsilnejší odborový zväz na Slovensku aj týmto spôsobom poukázal na postupné znižovanie životnej úrovne a sociálnych štandardov slovenských zamestnancov. Podpredsedníčka OZ KOVO, Monika Benedeková, upozornila v prejave na avizované prudké nárasty cien energií, potravín a celkovej inflácie, zatiaľ čo vláda odpovedá len zmenou legislatívy, ktorá uberá zamestnancom ich sociálne a pracovnoprávne nároky. Jedným z príkladov je zmrazenie nárastu príplatkov za prácu v noci, v sťaženom prostredí či cez víkend. „Takže za prácu, ktorú odvádzate mimo rodín, v noci alebo v ťažkých pracovných podmienkach, nedostanete viac, hoci všetky ostatné parametre a náklady rásť budú.“, dodala Benedeková s tým, že ak nebudú ľudia aktívni, vláda si s nimi bude robiť čo chce.

Približne po hodine aktívneho protestu, sa protestujúci odborári presunuli na parkovisko pri obchodnom dome, kde protest ukončili.  Protesty OZ KOVO sa ale týmto zhromaždením nekončia, naopak, na jeho konci boli všetci účastníci pozvaní na pripravované verejné zhromaždenie pred Národnú radu SR v Bratislave, ktoré sa bude konať 27.októbra a na ktorom vyvrcholia doterajšie malé regionálne aktivity v jeden väčší protest. Na podujatí sa očakáva vysoká účasť a silná podpora aj zo strany verejnosti, za ktorej práva odborári bojujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *