V súvislosti s neustále sa zhoršujúcou sociálno-ekonomickou situáciou obyvateľov Slovenska, stúpajúcou infláciou, následným zdražovaním cien potravín, elektriny, bývania i základných služieb, a v kontexte viacerých zmien pracovno-právnej legislatívy v neprospech zamestnancov a ich zástupcov, začal v septembri tohto roka Odborový zväz (OZ) KOVO s realizáciou viacerých verejných protestných aktivít v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Po prerušovanom blokovaní cestných priechodov pre chodcov v Košiciach (17.9.), v Poprade (22.9.), v Žiline (6.10.) a v Banskej Bystrici (13.10.) pokračujú kováci v týchto aktivitách aj v Nitre (20.10.2021).

Najväčší a najsilnejší odborový zväz na Slovensku chce aj takýmto spôsobom poukázať a zároveň odmietnuť postupné znižovanie životnej úrovne a sociálnych štandardov slovenských zamestnancov i všetkých občanov Slovenska, a chce svoj nesúhlas verejne deklarovať.

Zároveň chce upozorniť Vládu SR i volených zástupcov ľudu v Národnej rade SR, že rýchle prijímanie viacerých pracovno-právnych legislatívnych zmien bez verejnej diskusie, vypočutia si či akceptovania oprávnených pripomienok zástupcov zamestnancov v tripartite (Hospodárskej a sociálnej rade SR) či na iných fórach, vedie k dramatickému znižovaniu životnej úrovne pracujúcich občanov i ostatných skupín obyvateľstva, vrátane slovenských dôchodcov.

 Ako potvrdil člen predsedníctva Rady OZ KOVO pre Nitriansky a Trenčiansky región, Ján Stískal, ktorý toto podujatie koordinuje: V stredu,20. októbra, plánujeme so začiatkom o 10.00 hod. čiastočne obmedziť dopravu na cestnom priechode pre chodcov pri kruhovom objazde na ulici Bratislavská a Štúrova v Nitre. Vopred sa všetkým dotknutým vodičom ospravedlňujeme, veríme však, že tých pár minút zdržania pochopia a podporia nás v tomto proteste, obhajujúcom aj ich sociálny štandard a upozorňujúcom na náročnú sociálno-ekonomickú situáciu občanov Slovenska.“ Blokovaniu cesty v Nitre bude dva dni predtým (18. a 19.10.2021) predchádzať letáková kampaň na Svätoplukovom námestí v meste pod Zoborom.

Odborový zväz KOVO vo svojom stanovisku konštatuje:„Nepochybne každý z nás cíti v peňaženke zdražovanie potravín, rast ďalších cien, vplyv inflácie, ako aj dopady legislatívnych zmien v kontexte zmeny výpočtu minimálnej mzdy pre rok 2022, či zmrazenia príplatkov za nočné zmeny, soboty, nedele a pod. Tiež pripravované zdražovanie elektrickej energie či zvyšovanie cien plynu sa premietne do ďalšieho rastu cien takmer všetkých tovarov  a služieb.“

Člen predsedníctva Rady OZ KOVO, Ján Stískal, dopĺňa:  „Ďalším veľkým problémom, ktorému sa na našom proteste budeme venovať, je parita kúpnej sily, v rámci ktorej sme v minulom roku zaznamenali absolútny prepad Slovenska na posledné miesto v kontexte krajín Európskej únie, pričom v tomto porovnaní nás už predbehli krajiny, ktoré boli v tomto rebríčku dlhodobo za nami, ako Rumunsko či  Bulharsko. Sme odborári a preto je prirodzené, že aj na takéto negatívne štatistiky a vývoj musíme upozorňovať. A rovnako tak by to mal robiť každý občan tejto krajiny, ktorému záleží na tom, v akej krajine on a jeho rodina žijú a budú žiť.“

Dodávame, že protestné aktivity kovákov vyvrcholia na budúci týždeň  v Bratislave – pred    budovou Národnej rady SR.

Od KOZSR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *