© Foto: EOK© Foto: EOK

Európska odborová centrála (EOK) je vrcholným predstaviteľom zamestnancov voči európskym zamestnávateľským zväzom a legislatívnym orgánom Európskej únie. Cieľom jej úsilia je upevniť demokratický charakter európskych inštitúcií a integračným procesom zabezpečiť potrebný sociálny rozmer.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR je jej právoplatným, riadnym členom a zároveň jediným zástupcom zo Slovenska. Akt prijatia slovenskej odborovej konfederácie do EOK je o to významnejší, že o takmer desaťročie predstihol vstup našich vládnych štruktúr do Európskej únie (EÚ). Ten sa uskutočnil až v roku 2004.

Luca Visentini, generálny tajomník Európskej odborovej konfederácie, sa vyjadril k aktuálnej situácii na Slovensku: „Nie je akceptovateľné, aby minister prerušil rokovanie tripartity a odišiel na individuálne rokovanie so zamestnávateľmi, a následne vyhlásil, že predloží vláde návrh na základe bilaterálnej dohody, z ktorej boli vynechané odbory. Tiež nie je akceptovateľné, aby sa minister vyhrážal, že pripraví nový zákon, ktorý by umožnil aj iným organizáciám, aby sa stali členmi tripartity za zamestnancov. Je to v jednoznačnom rozpore s dohovormi Medzinárodnej organizácie práce (MOP), ktoré podpísala slovenská vláda.“

EOK nesúhlasí s nastavovaním minimálneho percentuálneho zastúpenia zamestnancov v odboroch len preto, aby mohli odbory pôsobiť na pracovisku a viesť kolektívne vyjednávanie. Obzvlášť, ak Ústava SR garantuje občanom právo združovať sa v odboroch bez obmedzení.

„Nie je akceptovateľné, že minister nazval zástupcov odborov vydieračmi. Je to v rozpore s duchom sociálneho dialógu a neprijateľný útok na legitímnu činnosť odborov,“ uviedol Luca Visentini, generálny tajomník EOK.

EOK plne podporuje protestné pochody zamestnancov

EOK plne podporuje protestné pochody zamestnancov a odborárov v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Žiline, Trenčíne a Trnave.

EOK  plne podporuje KOZ SR a pridáva sa k ich oprávneným snahám bojovať:

  • Za znovuobnovenie skutočného sociálneho dialógu a skutočných rokovaní
  • Za spravodlivú minimálnu mzdu
  • Proti útokom na právo odborov zastupovať zamestnancov.

EOK bude intenzívne spolupracovať s KOZ SR, aby sa zabezpečilo, že na akékoľvek porušenie ľudských práv a európskych či medzinárodných dohovorov zo strany slovenskej vlády bude upozornená Európska komisia a ďalšie európske a medzinárodné inštitúcie.

Jedna myšlienka na článok “Európska odborová centrála plne podporuje protestné pochody KOZ SR!”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *