EOK vyzýva na revíziu pravidiel verejného obstarávania, aby národné orgány mohli ľahšie uprednostňovať spoločnosti, ktoré majú kolektívnu zmluvu a investujú do svojich zamestnancov.
Európska komisia dnes potvrdila, že hodnotí smernice o verejnom obstarávaní pred ich revíziou. Odbory požadujú, aby sa do tejto revízie zahrnuli jednoduché a spravodlivé pravidlá podporujúce kvalitné pracovné miesta. Skutočnosť, že boli odbory prvýkrát zahrnuté do expertnej skupiny Komisie, ukazuje rastúcu potrebu upraviť tieto pravidlá a zabrániť, aby verejné financie podporovali preteky ku dnu pre pracovníkov.
Na prvom stretnutí pracovného výboru budú zástupcovia odborov demonštrovať, ako súčasné pravidlá EÚ vedú k nekalej konkurencii, keď niektoré spoločnosti podhodnocujú mzdy a pracovné podmienky. EOK navrhuje, aby jednoduché kvalitatívne kritériá, ako je dodržiavanie kolektívnych zmlúv, znižovali byrokratickú záťaž a zlepšovali mzdy a podmienky pre pracovníkov.
Na jeseň 2024 sa v Bruseli mobilizovalo viac ako 1 000 nevyhnutných pracovníkov z deviatich krajín za reformu verejného obstarávania, ktorá by zlepšila mzdy a podmienky pre milióny pracovníkov v celej EÚ. Podľa výskumu UNI Europa je polovica verejných zákaziek v EÚ prideľovaná iba na základe najnižšej ceny, čo často vyplýva z pravidiel obstarávania.
Tieto pravidlá prehliadajú sociálne náklady pre komunity a podrývajú sľuby predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyen o kvalitných pracovných miestach, službách a zvyšovaní pokrytia kolektívneho vyjednávania. Viac ako 100 svetovo uznávaných ekonómov, vrátane Thomasa Pikettyho a Isabelly Weber, vo svojom otvorenom liste konštatovalo, že súčasné postupy verejného obstarávania, zamerané hlavne na najnižšiu cenu, vytvárajú podmienky, ktoré umožňujú uchádzačom ignorovať sociálne kritériá.
Európsku odborovú konfederáciu budú zastupovať právny expert EOK Joakim Smedman a regionálny tajomník UNI Europa Oliver Roethig.
Generálna tajomníčka EOK Esther Lynch uviedla: „Hodnotiace kritériá musia byť zjednodušené, aby si orgány mohli ľahko vybrať spoločnosti, ktoré ponúkajú spravodlivé mzdy a dôstojné podmienky pokryté kolektívnou zmluvou, namiesto najnižšej cenovej ponuky. Kompromis by mal byť v prospech dobrých pracovných miest a otázka, či spoločnosť má kolektívnu zmluvu, je jednoduchým riešením.“
Oliver Roethig dodal: „Súčasné pravidlá verejného obstarávania v EÚ sú labyrintom. Na ich zjednodušenie by Európska komisia mala do revízie zahrnúť jasné kvalitatívne kritériá, ako je dodržiavanie kolektívnych zmlúv. To nielenže odbúrava byrokraciu pre serióznych zamestnávateľov, ale aj zlepšuje mzdy a podmienky pre milióny pracovníkov v sektore služieb po celej Európe.“