V rámci projektu Level-up sa 26. júna 2024 v Bruseli konala konferencia, ktorej sa zúčastnili zástupcovia odborových zväzov z viacerých krajín, medzi inými z Belgicka, Chorvátska, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska, Švédska a Talianska. Za Slovensko sa konferencie zúčastnila zástupkyňa Odborového zväzu bánk a poisťovní Jana Szászová. Projekt Level-up! je zameraný na podporu a rozvoj kolektívneho vyjednávania a pokrytia kolektívnymi zmluvami a je organizovaný odborovou federáciou UNI Europa.
Správa uni-europa_bargaining_CZ.pdf vypracovaná v rámci projektu jasne poukazuje na to, že v krajinách s vyšším pokrytím sektorovými kolektívnymi zmluvami je vyššia životná úroveň. Na príprave správy sa podieľali experti z 20 krajín a jej cieľom je nielen zmapovať existujúci stav pokrytia kolektívnymi zmluvami, ale aj poukázať na problémy a možné spôsoby ich riešenia.
Účastníci konferencie sa zhodli na tom, že smernica európskeho parlamentu o primeraných minimálnych mzdách v Európskej únii je jedinečná príležitosť na posilnenie odborového hnutia a tým aj zabezpečenie lepších mzdových podmienok pre zamestnancov v jednotlivých krajinách. Zároveň zhodnotili stav prípravy akčného plánu, ktorý sú krajiny s nižším ako 80-percentným pokrytím kolektívnymi zmluvami povinné prijať a identifikovali prekážky pri posilnení postavenia odborov. Zároveň sa zhodli na tom, že silné sektorové kolektívne zmluvy znamenajú silné odbory a viac práv a lepšie podmienky pre zamestnancov.
Čo znamená silná sektorová zmluva? Zmluva, ktorá nie je len kópiou legislatívy, ale sú v nej dohodnuté podmienky nad rámec zákonných požiadaviek. Jednou z hlavných obáv pri rozširovaní pokrytia sektorovými kolektívnymi zmluvami, ktorú vnímame aj na Slovensku, je obava jednotlivých odborových organizácií zo straty ich dôležitosti. Samozrejme, je to téma, o ktorej je potrebné diskutovať. Netreba však pri tom zabúdať na starú pravdu, že v jednote je sila. Nie je to len prázdna fráza, je to neodškriepiteľný fakt.
Podnikové odborové organizácie vždy mali a budú mať svoj význam pri riešení problémov zamestnancov v tej – ktorej spoločnosti. Pokiaľ pracujú efektívne, oni sú jediné, ktoré poznajú skutočné problémy zamestnancov a ich potreby. Toto všetko sa potom môže zúročiť na úrovni zväzov. Často sa totiž stretávame s otázkou našich členov, čo vlastne ten zväz, ktorému odvádzame časť členských príspevkov, pre svojich členov robí. Mal by vyjednávať silnú sektorovú kolektívnu zmluvu. Veľmi často má na to viac argumentov, znalostí a skúseností ako funkcionári v jednotlivých podnikoch. Nebojme sa toho, poďme o tejto dôležitej téme diskutovať a nájsť riešenie, ktoré bude v prospech našich členov a všetkých pracujúcich na Slovensku. Lebo súčasný stav nie je udržateľný a dostal nás na dno mnohých štatistík, najnovšie je to rebríček priemerného ročného čistého zárobku podľa kúpnej sily Rebríček platov v Európe. Slovensko je vzadu | TREND.