Áno, je to tak. Rovnako, ako ďalších 26 krajín, aj Slovensko dotvára pomyselné puzzle EÚ. Nedávno sme oslávili Deň Európy a pripomenuli si tak aj význam byť súčasťou tohto spoločenstva. Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová sa tiež v rámci platformy DEMDIS (Demokratická diskusia) zapojila do ankety a zodpovedala niekoľko otázok o dôležitosti členstva v EÚ. „Je mnoho benefitov, ktoré prináša členstvo v EÚ slovenským občanom, ale najviac si cením sociálny rozmer, ktorý sa následne musí pretaviť aj do národného kontextu,“ uviedla. KOZ SR vníma EÚ ako jedinečný projekt, ktorý vylepšuje a zároveň nastavuje množstvo pracovnoprávnych a sociálnych opatrení. Monika Uhlerová upozornila na fakt, že bez európskej legislatívy by sme niektoré zmeny nedosiahli. Spomenula otcovskú dovolenku, minimálne ustanovenia týkajúce sa pracovného času, pracovné podmienky agentúrnych zamestnancov či podporu a zlepšovanie BOZP. „Ďalšia významná pripravovaná európska smernica o digitálnych platformách bude mať významný vplyv na vykonávanie práce pre digitálne platformy, sociálne zabezpečenie a ochranu takto pracujúcich,“ dodala Monika Uhlerová.

Otázkou tiež je, prečo niektorí občania vnímajú EÚ ako abstraktný a neuchopiteľný projekt. „Na tom, že nám ,všetko diktuje Brusel´, majú v značnej miere podiel aj naši politici, ktorí tento dojem vo verejnom priestore vytvárajú,“ poznamenala prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová. Problémom je aj to, že niektorí ľudia často prijímajú pozitívne rozhodnutia a výhody „len tak“, bez uvedomenia si, že práve EÚ je spoločenstvo, na ktorom sa podieľame aj my. „Byť súčasťou demokratickej a sociálnej Európy znamená byť aj aktívnym občanom,“ zdôraznila Monika Uhlerová.

KOZ SR sa tento týždeň zúčastňuje v poradí 15. kongresu Európskej odborovej konfederácie. Tak ako aj v minulosti, aj dnes je vzájomná spolupráca nutná a dôležitá. Témy a otázky sú viac než jasné: Diskutovať budeme o nízkych mzdách, o pôsobnosti odboroch, kolektívnych zmluvách či o neprimeranom zaobchádzaní s verejnými financiami. Rovnako bude diskutovaný aj Akčný program EOK 2023-2027: Spoločne za férovú dohodu pre pracujúcich a Berlínske manifesto EOK. A práve o dianí na európskom kongrese vás budeme v nasledujúcich dňoch informovať.

Anketu DEMDIS (Demokratická diskusia) si môžete pozrieť na tomto webovom odkaze:

Zdroj: https://www.demdis.sk/demdis-anketa-je-clenstvo-v-eu-nevyhodne-ci-len-nedokazeme-vyuzit-jeho-potencial/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *