Európska odborová konfederácia (EOK) sa na svojom 15. kongrese v Berlíne, ktorý sa konal od 23. do 26. mája 2023, zaviazala pokračovať v boji za spravodlivú Európu s bezpečnými pracovnými miestami, dôstojnou mzdou, vynikajúcimi verejnými službami a rovnosťou pre všetkých.

Berlínsky manifest, spolu s podrobným akčným programom, je ambicióznym krokom vpred, ktorý vyzýva odborárov a všetkých, ktorí sa stotožňujú s ich cieľmi, aby sa spojili v misii zlepšiť životnú úroveň, práva odborov a ľudí a v rešpektovaní pracovníkov a ich organizácií.

EOK stanovila nielen niekoľko priorít, ale aj  opatrení na zabezpečenie spravodlivých pracovných podmienok a dostatočnej mzdy pre všetkých pracujúcich v Európe. Prioritou je posilnenie kolektívneho vyjednávania a sociálneho dialógu, čo je kľúčový nástroj na dosahovanie lepších pracovných podmienok. Odbory budú podporovať kampane na zvýšenie miezd, vrátane stanovenia životného minima a zlepšovania pracovných podmienok v celej Európe. Ďalej budú bojovať proti neistej práci, ako sú neplatené stáže a neisté pracovné zmluvy, a proti sociálnemu dumpingu a podvodom. EOK bude požadovať dôraznejšie opatrenia EÚ na odstránenie rozdielov v odmeňovaní medzi mužmi a ženami a na ochranu a zlepšenie hodnoty dôchodkov.

Už viac ako sto rokov chránia odbory (a po založení aj ich medzinárodné federácie) práva a životnú úroveň pracovníkov, ich rodín a komunít. Silné odbory pomohli vybudovať a udržať povojnovú Európu a naďalej sú nenahraditeľným pilierom sociálnej a hospodárskej štruktúry kontinentu. Vzhľadom na to, že mier, ľudské práva a demokratické inštitúcie sú pod paľbou populizmu a politickej krajnej pravice, odbory opätovne potvrdzujú svoj záväzok voči silnej odborovej organizácii, aby zabezpečili dôstojnú životnú úroveň, demokratické práva a silný hlas pracovníkov a ich organizácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *