15. kongres Európskej odborovej konfederácie sa koná od utorka 23. do piatka 26. mája 2023 v Berlíne. Na podujatí sa zúčastňuje približne 1000 národných delegátov odborových centrál, vrátane generálnych tajomníkov a prezidentov 93 národných odborových organizácií zo 41 európskych krajín, 10 európskych sektorových odborových federácií a špeciálnych hostí z Európy.

Európski odboroví lídri budú počas štyroch dní diskutovať o požiadavkách a prioritách odborových organizácií s cieľom zabezpečiť spravodlivé podmienky pre pracovníkov. Vymenia si názory na obnovu odborového hnutia, budúcnosť práce, nový ekonomický model pre ľudí a planétu, budúcnosť Európy a silnejšiu EOK.

Kongresu sa za slovenskú stranu zúčastňuje prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová a viceprezident KOZ SR František Gajdoš.

Kongres bude tiež oslavovať 50 rokov Európskej odborovej konfederácie: 50 rokov boja za pracujúcich ľudí.

Na kongrese bude zvolené nové vedenie EOK, schválená Správa o činnosti za obdobie 2019 – 2023 a prijaté kľúčové dokumenty, vrátane Berlínskeho manifestu a Akčného programu EOK na roky 2023 – 2027.

Kongresu sa tiež zúčastnia politickí predstavitelia, medzi nimi nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, nemecký federálny minister práce a sociálnych vecí Hubertus Heil a Nicolas Schmit, európsky komisár pre zamestnanosť a sociálne práva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *