Medzinárodná odborová konfederácia (MOK) a Európska odborová konfederácia (EOK) žiadajú okamžité zastavenie násilia a konfliktu na východe Ukrajiny a rokovania v dobrej viere na vyriešenie krízy v záujme ľudí.
Generálny tajomník OSN António Guterres opísal rozhodnutie Ruskej federácie uznať dve separatistické oblasti ako rozpor s Chartou OSN a porušenie územnej celistvosti. Vyzval na mierové riešenie konfliktu na východnej Ukrajine v súlade s Minskými dohodami, tak ako to odporúčala Bezpečnostná rada OSN v uznesení 2202 prijatom v roku 2015. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe taktiež tieto kroky odsúdila.
Generálna tajomníčka MOK Sharan Burrow uviedla: „Vyhaslo množstvo životov a ľudia trpia už sedem rokov v dôsledku neplnenia Minských dohôd. Za posledné týždne došlo k stovkám prípadov porušenia prímeria a k umelému podnecovaniu sporu. Namiesto budovania mierových mostov sa obrovské sumy peňazí míňajú na zbrojenie a armádu a agresívna rétorika spôsobuje ďalšiu nestabilitu. Prebiehajúci konflikt má dramatické dopady na hospodárstvo Ruska aj Ukrajiny, ale aj iných častí Európy. Riziko eskalácie konfliktu s devastačnými dopadmi je reálne a bude naďalej pretrvávať, až kým nedôjde k serióznemu dialógu o hlavných príčinách sporu.“
Luca Visentini, generálny tajomník EOK a Paneurópskej regionálnej rady PERC MOK, uviedol: „Predsedovia Európskej komisie a Európskej rady a vysoký predstaviteľ EÚ vo svojich vystúpeniach jasne podporili územnú celistvosť Ukrajiny a Minské dohody, podobne ako generálny tajomník OSN. Všetci politickí lídri musia prejaviť odvahu vyhnúť sa vojne, hľadať kompromis a rešpektovať dohody, ale aj múdrosť pri budovaní udržateľných hospodárstiev, ktoré pomáhajú ľuďom a vytvárajú potrebný základ spoločnej bezpečnosti. Zlyhanie spoločných bezpečnostných opatrení, napr. dohody INF a dohody o otvorenom nebi, ktoré otvorili cestu pre kontrolu a dialóg, sa spája s celkovým oslabením ustanovení Helsinských dohôd, ktoré pomáhali udržiavať mier takmer 50 rokov. Momentálne existuje reálna šanca, že tento základný rámec sa úplne rozpadne a že militarizácia Európy, ktorá už prebieha, bude eskalovať. Voláme po urgentnom stretnutí všetkých relevantných politických lídrov s cieľom vybudovať spoločný bezpečnostný rámec započatý v Helsinkách. Svet potrebuje novú spoločenskú dohodu, nie ďalší konflikt. Potrebujeme investovať do ľudí a pracovných miest, do mieru a stability.“
Včera (24.2.2022) pred budovou Európskej rady v Bruseli, kde sa konal summit EÚ lídrov, Európska odborová konfederácia (EOK) zorganizovala demonštráciu za mier. Viac ako 500 odborárov spoločne zdvihlo hlasy za mier na Ukrajine. Výzva EOK je „Chráňte ľudí – mier a dialóg, mier a spravodlivosť, mier a demokraciu”.