Dňa 19. októbra 2021 odvolací súd v belgickom meste Liège potvrdil rozsudok trestného súdu z novembra 2020 v prípade nazývanom „Most Cheratte“. 17 členov a lídrov odborového zväzu FGTB, vrátane predsedu FGTB Thierryho Bodsona, boli podmienečne odsúdení na 15 dní alebo jeden mesiac s pokutou od 1200 do 2100 eur. Za čo? Jednoducho za to, že sa zúčastnili na blokáde počas generálneho štrajku 19. októbra 2015, teda pred 6 rokmi.

Tento rozsudok sa zakladá na trestnom čine „úmyselného zastavenia dopravy“, ktorý je definovaný v článku 406 belgického Trestného zákonníka. Rovnaký právny základ už bol použitý v súdnom spore, na základe ktorého bol odsúdený predseda antverpskej pobočky FGTB, Bruno Verlaeckt, v roku 2019.

Tieto opakované odsúdenia a argumenty sudcov predstavujú vážny útok na slobodu odborov a právo na štrajk, ktoré sú garantované európskym a medzinárodným právom. Sú súčasťou rozšíreného trendu, ktorý vidíme medzi zamestnávateľmi a niektorými vládami, predovšetkým v rámci Medzinárodnej organizácie práce, pričom ide o pokus obmedziť práva pracujúcich a odborov. Podkopávajú tiež slobodu prejavu a právo na demonštrácie.

Stručne povedané, toto rozhodnutie je útokom na uplatňovanie demokratických práv a slobôd. Nielen pre odbory, ale aj pre sociálne hnutia. Ide o porušenie medzinárodných záväzkov a povinností, ku ktorým sa Belgicko dobrovoľne zaviazalo.

Preto sa FGTB rozhodlo podať odvolanie na kasačný súd a je odhodlané presadiť rešpektovanie našich základných práv pred Európskym súdom pre ľudské práva tak, ako to už urobilo pred Medzinárodnou organizáciou práce.

Foto:  Marci Geicz od Pexels

Zdroj: EOK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *