Pandémia a lockdown berú ľuďom naďalej prácu. Vo februári dosahovala miera nezamestnanosti na Slovensku takmer 8%, pričom pred vypuknutím pandémie to bolo len 5%.

Najhoršie sú na tom Rimavská Sobota, Revúca a Kežmarok, kde je bez práce každý piaty človek. Prvé dve menované patria zároveň medzi mestá, kde nezamestnanosť rastie najrýchlejšie.

Z odvetví sú na tom najhoršie hotely, reštaurácie a oblasť rekreácie a tiež umenie a zábava.

Na jedno voľné pracovné miesto čaká na Slovensku v priemere 3,5 uchádzačov, ale napríklad v Sabinove je to až 60, kým pred rokom to bolo zhruba 15! Zle sú na tom aj okresy Poltár a Medzilaborce.

O to je smutnejšie, že vláda zatiaľ nemá žiadny plán opatrení na oživenie ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení. „Plán obnovy, ktorý pripravilo ministerstvo financií a ktorý počíta hlavne s peniazmi z EÚ, je pritom v súčasnosti jediný zdroj financií, ktoré by sa mohli využiť aj na obnovu. Navrhované reformy a investície však len dobiehajú zameškané a neposkytujú plán rýchleho oživenia ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení v najviac zasiahnutých odvetviach,“ hovorí prezident KOZ SR Marián Magdoško.

Odborom v Pláne obnovy a odolnosti chýbajú investície do pracovných miest v perspektívnych odvetviach, prechodné kompenzačné modely, či investície do služieb zamestnanosti. KOZ SR preto v rámci pripomienkovania Plánu obnovy požiadalo vládu o urýchlené nastavenie opatrení do podpory tvorby pracovných miest. Trvá aj na tom, aby sa tripartita čo najskôr zaoberala obnovou po uvoľnení covid opatrení. Vyzýva preto vládu na okamžité ukončenie krízy a návrat k normálnej práci!

Ilustračná fotografia Tom Fisk od Pexels

Od KOZSR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *