Budapešť – Európski lídri vyzvali Európsku komisiu, aby prioritne predstavila priemyselnú stratégiu zameranú na kvalitné pracovné miesta ako súčasť snahy o zvýšenie konkurencieschopnosti Európy.
Na stretnutí v Budapešti sa vedúci predstavitelia vlád EÚ dohodli na deklarácii „Nová dohoda pre európsku konkurencieschopnosť,“ v ktorej sa uvádza: „Vyzývame Komisiu, aby ako prioritu predstavila komplexnú priemyselnú stratégiu pre konkurenčné odvetvia a kvalitné pracovné miesta.“ Táto deklarácia predstavuje kľúčové stanovisko EÚ k priemyselnej stratégii po nejasnom vyjadrení Eurogroup začiatkom tohto týždňa. Európska konfederácia odborových zväzov (EOK) pritom pred summitom adresovala list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, v ktorom vyzdvihla význam kvalitných pracovných miest pre konkurencieschopnosť.
Nedostatok pracovnej sily ako hrozba
Napriek pozitívnemu posunu v otázke priemyselnej stratégie však deklarácia obsahuje aj niektoré rizikové prvky, ako napríklad zníženie reportingových povinností o 25 %, čo predstavitelia firiem označili za „administratívnu záťaž“. Ako príklad uviedli smernicu o transparentnosti miezd z pohľadu rodovej rovnosti. EOK varuje, že akékoľvek iniciatívy v oblasti regulácie nesmú viesť k znižovaniu pracovných práv alebo štandardov. „Súčasný nedostatok pracovnej sily v Európe ukazuje, že sektory s najnižšími mzdami a pracovnými podmienkami majú najväčší problém nájsť zamestnancov,“ pripomína správa EOK.
EOK požaduje od Komisie podporu investícií do európskeho priemyslu za prísnych sociálnych podmienok, ktoré by chránili a vytvárali kvalitné pracovné miesta. Verejné financovanie by podľa EOK malo byť podmienené rešpektovaním kolektívneho vyjednávania a reinvestíciou spravodlivého podielu ziskov do zvýšenia produktivity.
Komentár generálnej tajomníčky EOK, Esther Lynch
Generálna tajomníčka EOK, Esther Lynch, komentovala budapeštiansku deklaráciu slovami: „Správa Draghiho jasne ukázala, že ekonomika Európy trpí chronickým nedostatkom investícií spôsobeným úspornými politikami a firemnou kultúrou, kde súkromné investície klesajú, zatiaľ čo zisky rastú.“ Zdôraznila, že chýbajúce verejné investície znamenajú, že Európa nemá základnú infraštruktúru potrebnú pre spoločnosti a že nedostatok súkromných investícií znižuje produktivitu. „Potrebujeme silnú a koherentnú priemyselnú politiku podporenú investíciami v štýle programu SURE,“ dodala.
Lynch zároveň apelovala na zavedenie moratória na zatváranie prevádzok a vynútené prepúšťanie, kým nebude existovať dôveryhodný plán pre priemysel, ktorý by obsahoval aj prvky kolektívneho vyjednávania. „Vysokokvalitné pracovné miesta, ktoré vznikajú prostredníctvom kolektívneho vyjednávania, sú základom najsilnejších ekonomík Európy. Spoločnosti môžu pritiahnuť a udržať potrebnú pracovnú silu, zamestnanci získajú potrebné školenie a firmy sú viac naklonené reinvestovaniu férovejšieho podielu ziskov do nových technológií potrebných na zvýšenie produktivity.“
Na druhej strane, Lynch upozornila na riziko spôsobené nízkokvalitnými pracovnými miestami, ktoré nielenže prehlbujú nedostatok pracovnej sily, ale aj posilňujú nezodpovednú firemnú kultúru, v ktorej zisky rastú, no čoraz viac sú odvádzané do dividend a bonusov namiesto reinvestície.