Najviac zarábajú zamestnanci v IT sektore a telekomunikáciách, okolo 2405 eur. Najhoršie sú na tom robotníci v stavebníctve so zárobkom 1025 eur v hrubom. Hoci platy medziročne rástli, dlhodobý rast cien nekompenzovali. Reálne mzdy sú oproti roku 2021 stále nižšie.

Priemerná mesačná mzda rástla najrýchlejšie za posledných 19 rokov. Priemerná nominálna mzda počas 4. štvrťroka 2023 vzrástla medziročne o 10,6 % na 1 569 eur. V hrubom tak zamestnanci dostávali v priemere o 151 eur viac ako na konci roka 2022.

„V štruktúre ekonomiky mzdy rástli vo všetkých 19 sledovaných odvetviach hospodárstva. Rast sa pohyboval takmer od 6 do 18 %, pričom mzdy všetkých odvetví s výnimkou administratívnych služieb odolali inflácii a dosiahli aj reálny rast,“ uviedol riaditeľ Odboru štatistiky práce a vzdelávania Štatistického úradu SR Ivan Chrappa.

Priemerná mesačná mzda (štvrťroky 4Q 2023)

Zdroj: ŠÚ SR

 

Priemerná mesačná mzda (medziročné porovnanie)

Ktoré profesie si prilepšili

Kým zamestnancom vo verejnej správe rástli platy rýchlo, na opačnom konci ostali administratívne služby. Najviac stúpli reálne mzdy zamestnancom napríklad vo vzdelávaní, v oblasti nehnuteľností či v zdravotníctve.

„V priemysle, ktorý zamestnáva najviac osôb, sa nominálny rast miest v posledných troch mesiacoch minulého roka zdynamizoval na viac ako 11 %. Priemerná mzda v priemysle predstavovala 1661 eur, reálne jej hodnota stúpla o 4,7 %,“ doplnil Ivan Chrappa zo Štatistického úradu.

Priemerná mesačná mzda (odvetvia 2023)

Zdroj: ŠÚ SR

Životnú úroveň nezvyšujeme

Dynamický rast spolu s klesajúcou infláciou zastavili takmer dvojročný prepad reálnej mzdy. Na sklonku roka sa tak zvýšila o takmer 4 %, ale nedokázala úplne vykryť poklesy prvých troch štvrťrokov. Za celý rok reálna mzda klesla o necelé percento.

„Napriek rýchlejšiemu rastu miezd a schopnosti zamestnancov vyjednať si zvýšenie miezd, tento rast nebol dostatočný na to, aby vyjednané zvýšenie miezd kompenzovalo nárast cien. Zamestnanci tak napriek zvýšeniu neboli schopní pokryť svoje životné náklady,“ konštatovala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov SR Martina Nemethová.

Spomedzi všetkých krajov s priemernou mzdou zaostáva Prešovský kraj na úrovni 1111 eur. Dlhodobo sú najvyššie platy v Bratislavskom kraji. Priemerná mzda tu dosiahla 1897 eur. Viac ako 1300 eur v hrubom si dokázali zarobiť ľudia v Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom či Košickom kraji.

Aby nedochádzalo k poklesu životnej úrovne a platy dokázali pokryť rastúce ceny, odborári budú vo vyjednávaní pokračovať aj tento rok.

„KOZ SR, ako strešná organizácia, pristúpila k otvoreniu kolektívneho vyjednávania vyššieho stupňa vo verejnom sektore s cieľom vyjednať následnú valorizáciu platov. Rovnako budú naše členské odborové zväzy a ich organizácie pristupovať aj k mzdám v súkromnom sektore,“ uzavrela Martina Nemethová.

Naďalej platí, že tam, kde pôsobia odborové organizácie, sú platy vďaka kolektívnym zmluvám vyššie.

Zdroj: ŠÚ SR

Spracovala redakcia

Ilustračná fotografia: Pexels

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *