Vianoce sú mnohými považované za najkrajšie obdobie roka, keď sa stretne celá rodina pri jednom stole. Napriek tomu aj dnešný sviatočný deň strávi mnoho Slovákov v zamestnaní. Ide často o pracovníkov v profesiách, bez ktorých by sme si nevedeli predstaviť fungovanie krajiny a preto by sme na nich nemali zabúdať ani počas Vianoc.

Zdravotníci a pracovníci sociálnych služieb

Pandémia koronavírusu síce v posledných dňoch mierne ustupuje, no napriek tomu je nápor na zdravotníkov obrovský. Či sú Vianoce alebo nie musia zabezpečiť pacientom maximálnu 100 % starostlivosť. V bežných časoch pritom počas sviatkov činnosť v zdravotníckych zariadeniach utlmuje, v súčasnej situácii ale nemôže byť o tom ani reč. Zdravotníci ako hrdinovia dnešných dní si zaslúžia našu vďaku aj na Vianoce. To isté nepochybne platí aj o pracovníkov sociálnych služieb, ktorí sa takisto dennodenne stretávajú s ťažkými prípadmi nákazy kovidom v domovoch sociálnych služieb. Ich práca je pritom veľmi náročná aj bez pandémie. Ani títo ľudia nemôžu počas sviatkov ostať doma a neprísť do práce.

Polícia a bezpečnostné zložky

Rovnako ako zdravotníci,  tak aj policajti či hasiči trávia vianočné sviatky v službe pre občana. Sú nám k dispozícií 24 hodín denne každý deň. V službe oslávia Štedrý večer aj príslušníci mestských polícií, vojaci, členovia Horskej záchrannej služby ako aj ďalšie záchranné a bezpečnostné zložky.

Energetika a kritická infraštruktúra

Dôležitou súčasťou chodu štátu sú aj pracovníci takzvanej kritickej infraštruktúry. Ide o pracovníkov v energetike, v elektrárňach, vodárňach, teplárňach či plynárňach. Rovnako fungujú aj havarijné služby, ktoré v prípade výpadku musia byť schopné okamžite vyraziť na miesto poškodenia.  Preto myslime pri Štedrej večeri aj na týchto pracovníkov, ktorí nám zabezpečujú, že Vianoce strávime v teple a pohodlí.

Doprava

Doprava sa nezastaví ani počas Vianoc. Síce v obmedzenom režime, ale aj na Štedrý deň fungujú autobusové a vlakové linky. Zamestnanci v doprave, na ktorých vyšla vianočná služba, tak strávia sviatočný večer vo svojom vlaku alebo autobuse. Nezabúdame ani na ďalší obslužný personál železníc, bez ktorých by prevádzka nebola možná. Po celé vianočné sviatky, tak ako každý rok, ostávajú otvorené aj čerpacie stanice, zabezpečujúce palivo pre cestujúcich. Pracovníci čerpacích staníc tak niekedy trávia sviatky úplne sami vo svojej prevádzke. Ani letová prevádzka na Slovensku nie je počas sviatkov obmedzená.

Ďalší…

Uvedené profesie v žiadnom prípade neznamenajú koniec výpočtu profesii, ktoré aj počas vianočných sviatkov musia nastúpiť do práce. V obmedzenom režime aj vďaka pandémii naďalej fungujú niektoré hotely či rozvoz jedla, svoje fabriky nezavreli ani niektoré firmy, u ktorých funguje 24 hodinová prevádzka. Informačný servis nám aj počas sviatkov zabezpečujú niektorí novinári a redaktori v rámci vysielania televízie, rádia či online redakcii. Vianočné sviatky sa síce nedajú nahradiť peniazmi, no pre všetkých pracujúcich v týchto dňoch platí, že dostanú za svoju prácu a svojim spôsobom obetu pre zvyšok spoločnosti vyššiu finančnú odmenu a to vďaka príplatkom za prácu cez sviatky a za prácu v noci.

Fotografia: Pavel Danilyuk od Pexels

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *