Toto si dozaista musia myslieť niektorí zástupcovia politických strán i zamestnávateľov na Slovensku, keď si čítajú nové správy z Poľska. 

Len nedávno sme písali o tom, že poľská ministerka práce Agnieszka Dziemianowiczová – Baková chce presadiť štvordňový pracovný týždeň v krajine do konca tohto volebného obdobia, teda do roku 2027. V hre je viacero možností. Najskôr by zamestnanci mali dva voľné piatky v mesiaci, postupne by sa prešlo na štvordňový pracovný týždeň celoročne. Ďalšou možnosťou je, že časť zamestnancov by mala voľné pondelky, druhá piatky.

Poliaci sa však nezastavili pri skracovaní pracovného času. Už štvrtýkrát za 2 roky zvyšujú minimálnu mzdu! Po novom – v júli 2025 bude minimálna mzda v Poľsku presahovať 1060 €. V máji 2023 bola minimálna mzda ešte na úrovni 832 €, v júli 2024 uvidia Poliaci zarábajúci minimálnu mzdu na výplatnej páske 990 €. Neskutočný nárast o vyše 200€ za 2 roky! To, že tento rast pomohol tým najohrozenejším ľahšie zvládať celosvetový rast inflácie, snáď netreba pripomínať.

A preto len veľmi opatrne sa zasnívajme, čo by sa stalo na Slovensku. Prišiel by návrh zdvihnúť minimálnu mzdu na Slovensku v najbližších dvoch rokoch, podobne ako v Poľsku, o 200€. Predstavme si to mediálne peklo! 1000 jalových argumentov, ako by to negatívne ovplyvnilo zamestnancov, ako by to poškodilo podnikateľov. V hlavnom vysielacom čase by sme počúvali už desaťročie vyvrátenú lož o tom, ako zvyšovanie minimálnej mzdy zvyšuje nezamestnanosť. Počúvali by sme o krachujúcich fabrikách a masívnom odlive zahraničných investorov.

Poľsko teda úspešne zdvíha minimálne mzdy a reálne pracuje na kratšom pracovnom čase. Oni sa museli už kompletne zblázniť! A úplne! Podľa odhadov vybraných slovenských odborníkov tak musia určite do mesiaca, maximálne do roka, skrachovať. Celá krajina a kompletne.

Alebo konečne idú nemeckou cestou pri rozdelení zisku medzi podnikateľov a zamestnancov. Na východ od Nemecka to znamená 60% v prospech zisku podnikateľov a len 40% na mzdy pre zamestnancov. Čuduj sa svete, v Nemecku ide 60% na mzdy a 40% na zisk.

Netreba zabúdať, že rast minimálnej mzdy tlačil v Poľsku nahor aj ostatné mzdy. Takže v januári 2024 Poliaci zaznamenali rekordný rast priemernej mzdy v histórii. 12,8% rast znamenal pre zdanením takmer 1800€ pre priemerne zarábajúceho Poliaka.

 

Zdroj:

https://notesfrompoland.com/2024/02/20/polands-real-wage-growth-fastest-in-16-years-in-january/

https://www.teraz.sk/ekonomika/financie-polsko-planuje-zvysenie-mi/801840-clanok.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *