V stredu, 27. októbra,  prišlo pred budovu Vlády Slovenskej republiky na námestí Slobody podporiť vyjednávačov kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa niekoľko tisíc odborárov z celého Slovenska. Vyjadrili svoj nesúhlas s prístupom štátu k svojim zamestnancom. Demonštráciu organizovala Konfederácia odborových zväzov SR a zúčastnili sa na nej členovia viacerých odborových zväzov združených v KOZ SR. Okrem odborárov sa na námestí zišli aj sympatizanti a ďalší občania, ktorí prišli podporiť zamestnancov verejnej správy v boji za prijateľné  pracovné podmienky a mzdu, zabezpečujúcu dôstojný život.

Dôvodom nespokojnosti zamestnancov je, že ani v budúcoročnom štátnom rozpočte, ktorý už vláda SR poslala do parlamentu, nie sú peniaze na zvýšenie platov pre zamestnancov štátu a verejného sektora. Kým títo „bežní“ Dôvodom nespokojnosti zamestnancov je, že ani v budúcoročnom štátnom rozpočte, ktorý už vláda SR poslala do parlamentu, nie sú peniaze na zvýšenie platov pre zamestnancov štátu a verejného sektora. Kým títo „bežní“ zamestnanci dostanú pridanú rovnú nulu, naopak, na platy ústavných činiteľov, sudcov a prokurátorov rozpočet myslí. Pritom mnoho zamestnancov verejnej sféry podľa tabuľkového vyjadrenia zarába menej, ako je, či bude aktuálna výška minimálnej mzdy v budúcom roku. Bez zvýšenia platov v štátnom a verejnom sektore sa najnižšie platové triedy opäť prepadnú pod minimálnu mzdu. „Je neprijateľné, keď rastú ceny základných životných potrieb, energií a bývania a vláda svojim prístupom ku kolektívnemu vyjednávaniu dáva najavo, že jej na osude zamestnancov, ktorí zabezpečujú základné úlohy štátu, vôbec nezáleží“, uviedla viceprezidentka KOZ SR pre www.epracaonline.sk

Prinášame vám celé vyjadrenia Moniky Uhlerovej po skončení kolektívneho vyjednávania na Úrade vlády SR: „Závery z dnešného rokovania sú asi také, že by sme ešte mali pokračovať vo vyjednávaní s tým, že sa otvára možnosť zo strany vlády v rámci rozpočtu o zatiaľ nefixovaných prostriedkoch vo výške asi 500 miliónov eur. Tieto by mohli byť celé, alebo sčasti použité na valorizáciu platov, ale uvoľnenie týchto prostriedkov je podmienené prijatím troch spomínaných ústavných zákonov, týkajúcich sa dlhovej brzdy, daňového stropu a dôchodkovej reformy. Odchádzame teda s tým, že sme sa nedohodli na ničom. Čo sa týka valorizácie, tá zostáva otvorená. Takisto aj ostatné benefity, pretože všetko vyjednávame ako komplexný balík. Neuzavreli sme žiaden z bodov rokovania, my sa ideme interne dohodnúť na ďalšom postupe. Aj na samotnom rokovaní som predostrela, že pôjdeme vyjednávať prostredníctvom sprostredkovateľa, tak, ako nám to umožňuje zákon o kolektívnom vyjednávaní. Na základe našej internej dohody budeme partnerov informovať o našom rozhodnutí, či pôjdeme cestou zákona o kolektívnom vyjednávaní, alebo budeme čakať na tretie kolo kolektívneho vyjednávania. To by teoreticky mohlo byť o dva alebo tri týždne, pretože tak, ako som spomínala, je podmienený dohodou v koalícii o troch ústavných zákonoch. Táto dohoda by mala byť uzavretá v priebehu tých dvoch až troch týždňov. Tieto podmienky zadefinoval minister financií už na začiatku rokovania. V druhej fáze rokovania tieto podmienky vláda potvrdila. Myslím si, že nie je v poriadku podmieňovanie odmeňovania zamestnancov v štátnej správe takýmito podmienkami. My by sme nemali byť ani postavení pred takéto podmienky. To sú otázky, ktoré si musí medzi sebou vydiskutovať koaliční partneri vo vláde a nezaťahovať do toho zamestnancov a ich zástupcov. To či bolo dnešné protestné zhromaždenie jediné, záleží na vôli zamestnancov. Podľa dnešnej atmosféry a reakcií na výsledky vyjednávania, vôľa na ďalšie nátlakové akcie zo strany zamestnancov určite je. Nevylučujem ďalšie aktivity a protestné zhromaždenia v budúcnosti.“

Fotogaléria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *