Európska odborová konfederácia (EOK) ostro kritizuje uniknutý návrh Európskej komisie týkajúci sa stratégie pre start-upy a škálovanie, ktorá má byť predstavená 28. mája. Návrh podľa EOK predstavuje „najväčší útok na práva pracujúcich za viac ako dekádu“.

Kritiku vyvoláva najmä plán zaviesť tzv. „28. režim“ – osobitnú právnu formu, ktorá by umožnila niektorým inovatívnym firmám vyhnúť sa národnému pracovnému právu a uplatňovať zjednodušené celoeurópske pravidlá. To by podľa EOK znamenalo vznik dvojrýchlostného trhu práce a vážne oslabilo vybojované práva zamestnancov na národnej úrovni.

EOK varuje, že ide o návrat k „neúspešnému receptu Trojky“, ktorý počas finančnej krízy oslabil kolektívne vyjednávanie a poškodil európske spoločnosti aj ekonomiku: „Ak nedôjde k zásadným zmenám návrhu, ide o najväčší útok na práva pracujúcich za posledné roky,“ uviedla generálna tajomníčka EOK Esther Lynch.

Uniknutý návrh Komisie tiež kritizuje sektorové kolektívne vyjednávanie, ktoré vraj vytvára „neistotu pre zakladateľov a investorov“. To je však v priamom rozpore s európskou smernicou o minimálnych mzdách, ktorá naopak uvádza, že „Sektorové a medziodvetvové kolektívne vyjednávanie je kľúčové pre zabezpečenie primeranej minimálnej mzdy a musí sa podporovať a posilňovať.“

EOK preto vyzýva Komisiu, aby zo stratégie vyňala pracovné právo a zosúladila návrh s vlastnými záväzkami.

Negatívne skúsenosti z minulosti podľa EOK dokazujú, že nové právne formy môžu byť zneužité na obchádzanie národných pravidiel. Príkladom je európska spoločnosť (SE), ktorá sa pôvodne javila ako pozitívny nástroj na európsku integráciu priemyselných vzťahov, no v praxi sa stala nástrojom na vyhýbanie sa účasti zamestnancov: „Z 4753 registrovaných SE spoločností až 68 % sú tzv. shelf-SE, často bez účasti zamestnancov a bez možnosti budúceho zlepšenia,“ upozorňuje EOK.

Podobne EOK v minulosti kritizovala návrhy ako Societas Privata Europaea (SPE) a Societas Unius Personae (SUP), ktoré podľa nej umožňovali obchádzať zodpovednosť voči zamestnancom.

Potreba silného rámca a kontrol

EOK preto vyzýva Komisiu, aby pred akýmkoľvek novým návrhom:

  • vyhodnotila súčasné smernice o cezhraničných fúziách a premenách,

  • posilnila rámec pre informovanie a účasť zamestnancov na riadení,

  • zabezpečila efektívne európske kontroly a dohľad nad zneužívaním právnych foriem,

  • zakotvila zásadu reálneho sídla, aby sa zabránilo daňovým a sociálnym podvodom.

Podľa EOK akékoľvek nové nástroje v oblasti európskeho práva obchodných spoločností musia plne rešpektovať a posilňovať práva pracujúcich a odborov. „Európa nemôže vyhrať preteky ku dnu. Najúspešnejšie a najinovatívnejšie ekonomiky majú silné pracovné práva a kolektívne vyjednávanie. Komisia sa nesmie nechať dotlačiť miliardármi z technologického sektora, ktorí chcú prepísať naše zákony kvôli svojim ziskom,“ uzatvára Esther Lynch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *